Ima nade za Dom kulture u Divostinu, na donatorskoj večeri prikupljen novac za obnovu (VIDEO)

Društvo Grad

Mesto Divostin, na samo 7.5 kilometara od Kragujevca, ima brojne lepote, pa i sam naziv u značenju „lepo mesto za životˮ to potvruđuje. Da bi bilo još lepše i funkcionalnije, članovi mesne zajednice i meštani rešili su da sami preduzmu obnovu Doma kulture, budući da u budžetu grada nije predviđen novac za tako nešto. Na čelu sa Ljubišom Nektarijevićem, članom Saveta mesne zajednice i Pokreta „Volim selo svojeˮ, organizovana je donatorska večera na kojoj je prikupljeno dovoljno sredstava za njegovu rekonstrukciju.

Poput većine drugih domova kulture, i ovaj u Divostinu izgrađen je sredstvima meštana davne 1949. i 1950. godine. Ljubiša Nektarijević za Glas Šumadije kaže da su se prva oštećenja na krovu pojavila još 2013/2014. godine, „a i pre toga unutrašnjost je počela da propadaˮ.

  • U međuvremenu ništa nije ulagano u njega, nije bilo bilo kakve ozbiljnije popravke koja je trebalo da se desi odavno. Od nekih malih oštećenja došli smo do desetina kvadrata krova koji je u jako lošem stanju i kisne.

Po Nektarijevićevim rečima, nužda ih je naterala da pokrenu akciju i preuzmu rešavanje Doma kulture u svoje ruke. Godinama sa gradskom upravom pregovaraju i pokušavaju da dobiju određena sredstva kako bi Grad krenuo u rekonstrukciju krova, ali ne nalaze na razumevanje.

  • Dom je u centru sela, svi prolazimo pored njega, i otkad je ovaj nov saziv mesne zajednice u kome sam i ja, od jeseni 2021, mi smo krenuli u sređivanje oko Doma. Ostala je sama zgrada da i sa njom nešto uradimo. Kako nismo dobili nikakva sredstva, došli smo možda na neobičnu ideju i usudili se da napravimo jednu donatorsku večeru. Nas dvadesetak je krenulo u tu inicijativu, dogovorili smo se da probamo, pa šta bude.

Poziv na donatorsku večeru, koja se održala 5. avgusta, dobili su i gradonačelnik grada Nikola Dašić, kao i osmoro njegovih saradnika, niko nije prisustvovao večeri, a ličnom donacijom se odazvala Snežana Katić i Dušan Zeka Aleksić.

  • Što se ostalih tiče, nisu nam odgovorili na mejlove koje smo poslali, na kabinet gradonačelnika smo naslovili poziv sa pečatom, međutim, niko se nije odazvao, a ni javio da neće moći da dođe.

Nektarijević kaže da je odaziv meštana Divostina, meštana iz susednih sela, kao i firmi, čiji je broj u ovom selu oko 20, bio izuzetan i da su prikupili dovoljno sredstava kako za prvobitno planiranu rekonstrukciju krova, tako i za druge radove u Domu kulture.

  • U Divostinu smo tog dana imali preko 250 ljudi, iako je bilo loše vreme, kiša celog dana, ništa nije pokvarilo kompletan utisak. Uspeli smo da skupimo gotovinska sredstva putem kupovine vaučera koje smo prodavali za donatorsku večeru i putem donatorske kutije, a podjednako je važno reći da smo više sredstava obezbedili donacijama firmi, firmi sa teritorije Šumarica, Divostina, grada.

Sve firme koje su bile pozvane su se odazvale na poziv i pomogle koliko su mogle, „kada se sve sabere, mi u ovom momentu imamo preko trideset firmi koje su donirale određena sredstva, poneke od tih firmi su se oduševile celom akcijom, pa su nam vodeći u njima rekli da je to prva rataˮ, ističe Nektarijević i dodaje da su se mnogi javili nakon donatorske večeri i bili spremni da ostave donaciju.

Na pitanje kada će se otpočeti sa radovima, Nektarijević kaže da su u pregovorima sa određenim majstorima, sredina je građevinske sezone, pa ih nije lako pronaći, plan je da se sanacija krova završi pre lošeg vremena, a unutrašnji radovi će se raditi do kraja godine, odnosno sve dok vreme bude to omogućavalo.

On ističe da su prezadovoljni što su uspeli u osnovnoj nameri i da je bilo jako lepo biti u Divostinu tih dana.

Obnovljeni Dom kulture za sve meštane Divostina značio bi mnogo. Nektarijević kaže da pripada onoj generaciji koju za Dom vežu brojne uspomene i sati provedenog vremena, a da su mnogi mladi koji sada imaju između 20 i 25 godina ostali uskraćeni zbog stanja u kome se on nalazi. Želja im je da se osposobi što više prostorija i za okupljanja i druženja, a i za sve institucije koje postoje u Divostinu.

Kako se broj novorođene dece u selu povećava, siguran je da će neki novi klinci provoditi vreme kako u samom Domu, tako i u njegovoj okolini.

  • Ako smo već imali neku generaciju koja zbog uslova nije mogla da provodi tu vreme, nadamo se da ćemo za najmlađe, a buduće mlade, stvoriti uslove da se druže u Domu i da to bude neki prostor za njih, naglašava Ljubiša Nektarijević.

*Potreba građana južno od Beograda je da imaju svoju nacionalnu mrežu. Ovaj tekst nastao je u okviru te inicijative koju čine medijske kuće Južne vesti, Ozonpress, Glas Šumadije i Bujanovačke.

Piše: Sandra Solujić
Fotografije i video: Jelena Nikolić, Lazar Novaković

  

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.