Zaštitu svojih prava, penzioneri Srbije će tražiti od Medjunarodnog suda pravde u Strazburu. Ovo stoga što vlast u Srbiji, kako je konstatovano na jučerašnjoj tribini Udruženja sindikata Srbije u Kragujevcu, ne želi da razgovara o vraćanju „otetog dela penzija“.
-Poznato je da sudu Strazburu možemo da se obratitimo tek kada iskoristimo sve nadležne institucije u Srbiji, pa nas zbog toga koče. To je sada jedna igranka. Našu drugu inicijativu za poništenje protivustavnog zakona o privremenom umanjenju penzija, podnetu 2016. godine, Ustavni sud Srbije ne rešava jer ne sme. I sada jednostavno ćute, rekao je novinarima predsednik Udruženja sindikata penzionera MihailoRradović nakon tribine o načinu nadoknade štete koja je penzionerima pričinjena četvorogodišnjom primena zakona kojim su bile umanjene penzije veće od 25.000 dinara.
Funkcioner Udruženja i sudija Zoran Ivošević ocenio je, prenosi agencija BETA, da je Zakon o privremenom uređivanju isplate penzija „uneredio“ isplatu penzija u Srbiji, i da je Ustavni sud vrlo brzo mogao da ga oceni neustavnim. Ivošević smatra da je Ustavni sud oklevao i zbog toga zaslužio ime „zaustavni sud“, a pošto je pokazao i da je pod uticajem politike, postao je i „zauzdani sud“.
Iako je Zakon o privremenom umanjenju penzija nedavno ukinut, oduzeti deo penzije ipak, prema mišljenju Ivoševića, neće biti vraćen jer je ostao da važi onaj član. iz poništenog zakona koji potvrđuje da je ta isplata bila konačna“. On očekuje da će penzioneri svoaja prava da ostvare u Strazburu, te da će tada penzije da im budu vraćene u punom iznosu.
Na tribini u Kragujevcu istaknuto i je da bi “jedino pošteno bilo da se sve oduzeto smatra pozajmicom, i da svaki dinar od penzija bude penzionerima vraćen, i to s kamatom za sve vreme trajanja umanjenja penzija”. Procenjuje se da se radi o iznosu od oko 100 milijardi dinara, koji bi bio proglašen za javni dug, i u vezi s kojim bi bile emitovane obveznice s rokom dospeća od pet godina. Umanjenje penzija bi, do 31. decembra 2023., bila isplaćena u deset šesomesečnih rata.
Piše: Zoran Radovanović