„Ekološka bomba“, „brdo smeća“ i slično,nazivi su koji se često koriste da opišu gradsku deponiju u Kragujevcu koja se nalazi na samo tri kilometra od centra grada. U njenoj blizini nalaze se i Ekonomski i Pravni fakultet, Druga Kragujevačka gimnazija, Rektorat kragujevačkog Univerziteta, Palata pravde, legat Nikole Koke Jankovića, a na samo nekih stometara i Data centar.
Deponija je površine 15 hektara, a brdo je visoko 40 metara.
U poslednje vreme, kako grad raste, sve je očiglednije da će mnogo novih objekata biti izgrađeno u neposrednoj blizini deponije (primer za to su stambeni objekti koji se grade kod Ekonomskog i Pravnog fakulteta, kao i Palata Pravde koja je otvorena ove godine).
Na pitanje da li postoji plan sanacije deponije, JKP Šumadija kaže da plan sanacije deponije ne postoji, ali da je 2019. godine izrađen Projekat sanacije i rekultivacije nesanitarne deponije komunalnog otpada Jovanovac, ali da projektom nisu predviđeni rokovi za sanaciju deponije, što dalje povlači pitanje – ima li ikakvog značaja od projekta za koji ne postoji krajnji rok?
JKP Šumadija takođe naglašava da je Ministarstvo za zaštitu životne sredine, iste godine kad je projekat nastao, izdalo saglasnost. Takođe kažu i da će se, izgradnjom Regionalnog centra za upravljanje otpadom kroz projekat „Čista Srbija“ pristupiti zatvaranju deponije. Datum kada će se to desiti, nije stajao u odgovoru koji smo dobili.
Podsetimo, najave o izgradnji nove sanitarne deponije u Kragujevcu kao državni projekat puštene su u javnost na jesen 2020. godine, ali tada nije bilo jasno na kojoj lokaciji će se gradnja desiti. Dve lokacije koje su bile u opticaju jesu smetlište u Jovanvcu, a druga opcija bilo je uvala Vitlište, na tromeđi Kormana, Maršića i Gornjih Komarica.
Sledeće godine, krajem marta, objavljene dve odluke Skupštine grada. Prva, da se radi Plan detaljne regulacije „Vitlište”, za prostor od 129 hektara, u kojoj piše da su „vizija i ciljevi” – rešavanje jednog od glavnih problema grada – odlaganje komunalnog otpada i, drugi, da se istovremeno radi strateška procena uticaja na životnu sredinu tog plana.
Tom prilikom je i Aleksandar Vučić govorio da će deponija u Kragujevcu biti gotova do 19. decembra 2021. godine, da će Kragujevac imati najveće investicije u istoriji…
Tomislav Momirović, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture tom prilikom fokusirao se na brojeve, pa je izjavio kako je za sanaciju deponije izdvojeno 118 miliona evra, i pohvalio se da je ta investicija deo ugovorenog kreditnog projekta sa kineskom građevinskom korporacijom CBRS Džang Sjaojuen.
Tada je i planirano da se deponija u Jovanovcu zatvori, te da je obaveza iz ugovora sa kineskim partnerom da uradi njenu rekultivaciju, remedijaciju i sanaciju.
Naravno, nema potrebe isticati da prethodnih nekoliko rečenica spada u rubriku – nije se desilo.
Da li će se, i kad, rešiti pitanje ove deponije, i da li će Kragujevac konačno dobiti naličje evropskih gradova sa kojima ga često upoređuje gradonačelnik, ostaje da bude viđeno.
Piše: Nikola Nikolić