Gradska vlast do sada samo rekonstruisala cenu Tržnice, sa dva i po na deset miliona

Grad naslov

piše: Zorana Radovanović

Opozicioni članovi Anketnog odbora Skupštine grada traže da se ispita odgovornost aktuelnog i bivšeg gradonačelnika Nikole Dašića i Radomira Nikolića, članova Gradskog veća, ustanova i pojedinaca koji su učestvovali u rekonstrukciji Tržnice, koja je 1929. sagrađena za 14 meseci, a ni za tri puta duži period vlast SNS-a nije mogla da je popravi.

Odbornici opozicije nedavno su napustili Anketni odbor Skupštine grada u Kragujevcu koji je mesecima unazad analizirao oko 10.000 stranica dokumentacije, građevinskih knjiga i drugih dokumenta u vezi sa maratonskom, višegodišnjom rekonstrukcijom kragujevačke Gradske tržnice, koja ima status spomenika kulture pod zaštitom države. U međuvremenu, vrednost radova višestruko je premašila projektovani trošak od oko 2,5 miliona evra, a opozicioni odbornici tvrde da je ceh, ako se uračuna i izgubljena dobit što tržnica godinama ne radi, već dostigao, a možda i premašio deset miliona evra.

gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić / foto: YT printscreen/Grad Kragujevac

Tačan iznos bi trebalo da utvrde nadležni državni organi, pre svega tužilaštvo koje bi, kako se navodi u zaključcima opozicionih predstavnika u Anketnom odboru, trebalo da utvrdi ulogu i odgovornost aktuelnog gradonačelnika Kragujevca Nikole Dašića i njegovog prethodnika Radomira Nikolića, članova bivšeg i sadašnjeg Gradskog veća i svih ustanova i pojedinaca koji su učestvovali u rekonstrukciji Tržnice. Iz opozicije poručuju da će ovaj slučaj kad – tad dobiti sudski epilog.

Članovi vladajuće koalicije u lokalnoj Skupštini, čiju okosnicu čine SNS, SPS, SDP i grupa građana „300 Kragujevčana“ imali su većinu i u Anketnom odboru, koji je sa četiri glasa „protiv“ i tri „za“ odbio 15 ključnih od 24 opoziciona zaključka. Time je, smatra opozicija, višemesečni rad Anketnog odbora potpuno obesmišljen, a Radar saznaje da će vođe lokalne opozicije u petak, 10. januara ispred gradilišta na Gradskoj tržnici na konferenciji za novinare javnosti predočiti sve detalje o rekonstrukciji, koja traje osam puta duže nego što je vlast obećala.

Uz to, opozicija će zahtevati vanrednu sednicu Skupštine grada, na kojoj bi trebalo da se razmotre svi zaključci njenih članova Anketnog odbora. Ta sednica trebalo bi da bude zakazana u roku od sedam dana od podnošenja zahteva, a održana u narednih sedam dana, dakle do 25. januara.

Iako su se Eurodomus i GML Inženjering ugovorom obavezali da će Tržnicu rekonstruisati do kraja 2020, taj posao nije završen ni do januara 2025. U međuvremenu, u aprilu 2024, na predlog Adiko banke, zbog „trajne nesposobnosti plaćanja“, Privredni sud u Beogradu pokrenuo je postupak stečaja Eurodomusa, nakon čega je za taj posao angažovana druga firma.

Bivši gradonačelnik Veroljub Stevanović, jedan od članova Anketnog odbora za Radar kaže da vladajuća većina mora da zakaže sednicu, ali da njeni odbornici mogu da ne dođu na nju. Ili, da je zakažu, a da odbornici većine ne prihvate predloženi dnevni red, potom napuste salu i ostave opoziciju bez kvoruma. Mogu, takođe, da sazovu sednicu i učestvuju u raspravi, ali je to najmanje verovatna opcija, smatra Stevanović.

Rokovi probijeni četiri godine, a i cena u međuvremenu uvećana četiri puta

Anketni odbor za Gradsku tržnicu formiran je na zahtev opozicije još 6. maja 2024, a odluci o tome prethodile su maratonske sednice Skupštine grada. Rekonstrukcija Tržnice još nije završena, iako je počela u maju 2020, u prisustvu tadašnje premijerke Ane Brnabić i ondašnjeg gradonačelnika Radomira Nikolića, sina bivšeg predsednika Tomislava Nikolića, a sa njima u društvu bio je i aktuelni gradonačelnik Dašić.

bivši predsednik Srbije, Tomislav Nikolić

Taj posao poveren je firmama Eurodomus i GML Inženjering, trebalo je da košta nešto više od 2,5 miliona evra i da bude okončan u roku od 210 dana, odnosno do kraja te 2020. Ni četiri godine kasnije, početkom 2025. rekonstrukcija još nije završena. U međuvremenu, u aprilu 2024, Privredni sud u Beogradu je prihvatio predlog poverioca, Adiko banke, da se pokrene postupak stečaja firme Eurodomus, a kao razlog navodi se njena „trajna nesposobnost plaćanja“.

Mesec dana kasnije, 7. maja 2024. gradska vlast je potpisala ugovor sa novim izvođačem radova, firmom Termomont, koju je vlast svojevremeno angažovala i za gradnju sve tri kovid bolnice, u Batajnici, Kruševcu i Novom Sadu. Novim ugovorom rok za završetak radova povećan je za još 240 dana ili do početka februara 2025, a istovremeno je i vrednost radova uvećana za dodatnih 438,5 miliona dinara ili 3,75 miliona evra. Da li će tako i biti, ostaje da se vidi. Nije malo onih koji smatraju da će i taj rok da bude probijen.

U maju 2024. vlast u Kragujevcu potpisala je ugovor sa novim izvođačem radova, firmom Termomont, koju je vlast angažovala i za gradnju kovid bolnica u Batajnici, Kruševcu i Novom Sadu. Novim ugovorom rok za završetak radova produžen je do februara 2025, a istovremeno je i vrednost radova uvećana za dodatnih 438,5 miliona dinara ili za 3,75 miliona evra.

Odmah po početku rekonstrukcije, usled kopanja podzemne garaže, urušio se deo zida objekta prema Spomeniku palim Šumadincima (delo Antuna Augustinčića), čime je zgrada Gradske tržnice trajno devastirana, bez obzira na potonji „krpež“. Za urušavanje tog spomenika kulture do sada još niko nije odgovarao.

Kad Vučić obeća

Revoltiran nesposobnošću gradske vlasti da okonča započete radove, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 15. februara 2023, prilikom obeležavanja Dana državnosti Srbije, u obližnjoj porti Stare Miloševe crkve, obećao da će kragujevačka Tržnica, uz podršku države, ponovo da bude u funkciji „do kraja te godine“ i da će da bude „najlepša pijaca“ u Srbiji. Rekao je i da će država da otplati pola kredita koje je grad Kragujevac podigao za njenu rekonstrukciju. Obećao je, doduše, i da će izgradnja novog stadiona “Čika Dača“ u Kragujevcu početi u maju te 2023. Ništa od toga do sada, međutim, nije urađeno.

Stadion Čika Dača, urbanistički projekat

Veroljub Stevanović za Radar precizira da su opozicioni odbornici u Anketnom odboru predložili i zaključak po kome je aktuelna lokalna vlast odlukom o rekonstrukciji Tržnice pogazila i važeći Plan detaljne regulacije dela gradskog centra od 10. juna 2015, po kom je prostor Gradske tržnice trebalo da se transformiše u celinu sa kulturnim i zabavnim sadržajima, a da se glavna kragujevačka pijaca izmesti sa sadašnje na novu lokaciju, u blizini kasarne „Radomir Putnik“ koja od 1999, posle NATO bombardovanja, zarasta u šikaru i korov i sprečava razvoj užeg gradskog jezgra na levoj obali Lepenice.

U zaključcima, koje je vladajuća većina odbila, navodi se i da „projektni zadatak za izradu projekta kompleksa Gradske tržnice nije urađen, iako je on osnov za projektovanje“. Uz to, ističe se da nije bilo ni konkursa za izradu urbanističko-arhitektonskog projekta, iako je to bila obaveza investitora, grada Kragujevca, koji je i bez tih neophodnih dokumenata, sa gradskim Javnim preduzećem Urbanizam ugovorio izradu građevinskog i izvođačkog projekta, a osnov za taj ugovor bio je idejni projekat, koji je uradio Arhitektonsko-inženjerski studio Aris.

Odbornici opozicije tvrde da dokumentacija u koju su imali uvid nedvosmisleno ukazuje na propuste od samog početka perojektovanja i izgradnje Tržnice i da daje odgovore na pitanja zašto se došlo do ogromnog kašnjenja u uzgradnji objekta, sa prvobitno najavljenih 210 na više od 1.600 dana i drastično, za četiri puta uvećanih ulaganja u realizaciju projekta.

  • Naručivanje projekta, njegova izrada i usvajanje, na osnovu nelegalnog idejnog projekta, ne može da bude uslov za projektovanje, a posebno je sporno kako se došlo do izbora ovog projektanta (Arisa), zatim kako je projektovanje ugovoreno, koja je cena projektovanja, ko je platio projekat i naročito važno, koji je osnov za projektovanje bez projektnog zadatka i urbanističkog projekta. Građevinski i izvodjački projekti koje je JP Urbanizam uradila za sve objekte kompleksa Gradske tržnice, sporni su, jer nisu urađeni u skladu sa procedurom i u njima ima mnogo manjkavosti koje su kasnije u gradnji doveli do velikih problema, ogromnih troškova i urušavanja zgrade Tržnice, navodi se u zaključcima opozicionih odbornika.
lider “Zajedno za Šumadiju“, Veroljub Verko Stevanović

I rušenje zida Tržnice posledica je neodgovornosti i nestručnosti

U njima se ističe i da je gradska uprava 11. avgusta 2020. izdala novu građevinsku dozvolu, prema kojoj grad Kragujevac nije više investitor rekonstrukcije Tržnice, već to postaje JKP Šumadija. „Vrlo su sporne saglasnosti Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kragujevca, vezane za projekte čitavog kompleksa, kojima se narušava izgled objekta koji, prema Planu detaljne regulacije dela gradskog centra, mora da zadrži postojeće gabatrite, bez dogradnje ili nadgradnje. Posebno je sporna saglasnost za projekte nadstrešnice, bunkera, odnosno izlaza iz podzemne garaže, sagrađenih na platou prema Spomeniku palim Šumadincima, koji su nedavno porušeni, dok je garaža preprojektovana u podzemni trgovinski objekat, i dela urušenih parapeta kojima se drastično narušava izgled objekta pod zaštitom“, stoji u predlogu zaključaka.

Odbornici opozicije tvrde da dokumentacija u koju su imali uvid „nedvosmisleno ukazuje na propuste od samog početka perojektovanja i izgradnje Tržnice, te da daje odgovore na pitanja, zašto se došlo do ogromnog kašnjenja u uzgradnji objekta, sa prvobitno najavljenih 210 na više od 1.600 dana i drastično, za četiri puta uvećanih ulaganja u realizaciju projekta“. Rekonstrukcija kompletne Gradske tržnice, naglašavaju, rađena je mimo procedure, bez poštovanja važećih planova i mišljenja struke, bez saglasnosti institucija nadležnih u ovakvim slučajevima, kao i potpunim ignorisanjem zakonskih postupaka.

  • Neodgovoran i nestručan pristup pri projektovanju konstrukcije objekta doveo je do urušavanja zida, a da je nastavljeno dalje prema tom projektu došlo bi, u nekom trenutku, do urušavanja čitavog objekta Tržnice, što se vidi iz analize čitavog postupka i projekta koju je sačinio Građevinski fakultet iz Beograda. Očigledno je da iza svih propusta i nepoštovanja zakona stoji neodgovornost pojedinaca i institucija, pa tražimo da se kompletan slučaj uključi nadležno Tušilaštvo i utvrdi ulogu i odgovornost gradonačelnika Kragujevca i ostalih aktera u rekonstrukciji Gradske tržnice, navodi se u zaključcima opozicionih članova Anketnog odbora.

Kragujevačka Tržnica, uz podršku države, ponovo će biti u funkciji do kraja godine i biće to najlepša pijaca u Srbiji. Država će da otplati pola kredita koje je grad Kragujevac podigao za njenu rekonstrukciju, a uskoro će, već u maju početi i izgradnja novog stadiona „Čika Dača“

Aleksandar Vučić, 15. febraura 2023.

Odbornici vladajuće većine smatrali su, međutim, da zaključak Anketnog odbora ne deklariše krivično-pravnu odgovornost „bilo kog lica koje je imalo učešća u postupku izvođenja radova na zgradi Tržnice u Kragujevcu, već daje prikaz hronologije pojedinačnog postupanja svih učesnika u rekonstrukciji“. Dodaju i da Anketni odbor nije organ arbitraže, niti pravosudni organ koji ima za cilj da „pojedinca ili grupu ljudi proglasi krivim“.

Sa ove vremenske distance gotovo nestvarno deluje podatak da je kamen temeljac za zgradu Gradske tržnice u Kragujevcu položen 9. septembra 1928, a da je nepunih 14 meseci kasnije, 1. novembra 2029. ona već bila završena i počela je sa radom. Vek kasnije, aktuelnoj naprednjačkoj vlasti ni tri puta duži period nije bio dovoljan da je obnovi, jer je rekonstrukcija Tržnice počela pre tačno 42 meseca, u maju 2020. I još nije okončana.

izvor: Nedeljnik Radar

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.