Mnogi kažu da je Bešnjaje za Kragujevac ono što je Avala za Beograd, ali na žalost, ova planina je zapuštena i već duže vreme nema svoju turističku ponudu.
Sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka, na Bešnjaju se nalazilo izletište i odmaralište za učenike nižih razreda, a to je bio prostor koji je korišćen i za gradsko izletište.
Kada su počeli ratovi i krize, dom na Bešnjaji je napušten, a zatim i zapušten.
Planina Bešnjaja, sa najvišim vrhom od 613 metara, dokazano je vazdušna banja, sa specifičnom ružom vetrova. Ima terminalnih izvora i izvora plitke vode. Od Kragujevca je udaljena nepunih 17, a od Jagodine 14 kilometara.
Grad je prošle godine prihvatio inicijativu Slavoljuba Milanović da se izgradi novi dom na Bešnjaji koji bi nosio ime njegovog rano preminulog sina Bogdana, u želji da objekat bude namenjen pre svega deci i omladini.
- Gradska turistička organizacija Kragujevac zapravo je dala jedan doprinos privatnoj ideji koja je potekla, a na koju je grad odgovorio izradom određenih planskih dokumenata i idejnih projekata, a odnosi se na izgradnju dečijih objekata na Bešnjaju, priča Bojan Pavlović, direktor GTO Kragujevac.
GTO Kragujevac finansirala je izradu same analize svih mogućnosti da Bešnjaje dobije status banjskog područja, a ostatak je na gradu Kragujevcu, da realizuje određene projekte, za početak, u oblasti infrastrukture, izradi puta i dečjeg odmarališta.
- Nadamo se da je to samo početak, zbog fizičko geografskih karakteristika područja, i velikog potencijala da na Bešnjaju bude razvijen i zdravstveni, omladinski i izletnički turizam, dodao je Pavlović.
Za urbanistički projekat koji za cilj ima izgradnju dečjeg odmarališta, odrađena je potrebna dokumentacija i idejno rešenje za građevinsku dozvolu, i u fazi je izhodovanja građevinske dozvole od strane stručnih službi Jagodine, obzirom da se sama parcela objekta nalazi na teritoriji grada Jagodine, a u svojini je grada Kragujevca.
- Ovaj objekat koji je sada u fazi pripreme za izgradnju koja će, nadam se krenuti tokom proleća, ima oko 1300 bruto kvadrata, i negde oko 93 ležaja za buduće korisnike, naravno i adekvatan prostor za obedovanje, odgovarajuću kuhinju gde će moći da se sprema i do 300 obroka dnevno. Ovo je samo osnova za mnoge aktivnosti koje će se na dugoročnom planu dešavati na ovom prostoru, rekao je Ivan Radulović, glavni urbanista grada Kragujevca.
Trenutno je u fazi i projektovanje rekonstrukcije saobraćajnice na delu puta od kraja postojećeg asfalta, koja se nalazi negde na ulasku u naselje Gornje Komarice, a dokle se i prostire i teritorija grada Kragujevca. Ova saobraćajnica će kao podlogu koristiti pepeo iz kragujevačke Energetike.
Odrađena su i određena ispitivanja po pitanju vodosnadbevanja, a pronađena je dovoljna količina vode, u nekoliko bušotina, koja su izvedena u zoni dečjeg odmarališta.
- Sledeća komisija za planove u Kragujevcu, održaće se, sutra, 17. marta, gde očekujemo elaborat za rani javni uvid, po pitanju detaljnog plana regulacije Bešnjaja na teritoriji našeg grada, a isti taj plan će se iznositi na Skupštini grada Jagodina, kao nezavisni planski dokumenti, a koji čini jednu celinu, priča Radulović.
Potencijalima Bešnjaja za razvoj banjskog područja bavi se kuća CTD3 iz Beograda, koja je radila studije proglašenja za dvadesetak banja u Srbiji. Studije su krenule od lokalnog klimatskog potencijala, koji je ključno faktor za razvoj zdravstveno-rekreativnog turizma, zatim od šumske vegetacije, koja je usko povezana, kao i turističkim potencijalom ovog prostora.
Sva ta analiza dala je određene zaključke, i dala određene razvojne projekte koji će se kroz plan detaljne regulacije realizovati.
- Ovo je faktički prvi korak da se krene u realizaciju određenih aktivnosti, kako bi teritorija Bešnjaja mogla da dobije status vazdušne banje. Taj put je dug, nije nimalo lak, ali znamo da postoje određene mogućnosti, rekao je Radulović.
Da bi Bešnjaje mogao da dobije status banjskog područja, obavezno je da sadrži i rehabilitacioni centar, dijagnostički centar, turistički kompleks, omladinski centar, sa auto kampom, potrebno je uraditi i adaptaciju postojeće šumske kuće na Bešnjaji, apartmansko naselje, i određeni rekreativni centar za decu i omladinu različitog uzrasta.
Tekst: Tijana Stefanović
Foto: Miloš Simović
Glava me je zabolela od količine gramatičko-pravopisnih grešaka u tekstu…Ako vam je novinarka polupismeni, imate li barem lektora?