Izložbom u Narodnoj biblioteci „Vuk Karadžić”, koju prati knjiga „Belo na crno – 50 godina bez reči”, karikaturista Vladimir Stevović Beluga obeleževa pola veka stvaralaštva
Novogodišnjom izložbom u Narodnoj biblioteci „Vuk Karadžić” karikaturista Vladimir Stevović Beluga obeležava pola veka stvaralaštva, tihog, a tako upečatljivog, raznovrsnog i ubojitog da u njegovim crtežima svaka duša gleda sebe u ogledalu, podjednako ona dobra kao i ona pokvarena. U kragujevačkoj biblioteci izloženo je 105 radova, a među njima su i čuvene karikature od „a” do „š” objavljene 1998. godine u knjizi „Priča o slovima”, u kojoj je Belugin prijatelj, pisac Zoran Petrović sročio stih za svaki grafem. Izložbu ovog nežnog dovitljivca prati knjiga „Belo na crno – 50 godina bez reči”, koja će izaći za koji mesec u izdanju kragujevačkih „Koraka”.
Zoran Petrović već izvesno vreme piše na nebu, ali je sasvim izvesno da svog inspirativnog druga nije zaboravio, a i kako bi kad je s Belugom provodio zemaljske dane i noći.
„Karikature Vladimira Stevovića imaju asocijativnost koja nije nikada direktna već predstavlja podtekst sa vrlo čitkim metaznačenjima. One nude uvek nešto iza, nešto značenjski skriveno, što otvara jednu novu, neuobičajenu, neoveštalu i često kontroverznu priču. Vidimo detlića koji sebi kleše kavez na brzinu, jer ga izgleda samo ropstvo i sudbina kućnog ljubimca može spasiti u prirodi podivljačenoj, ’otvaranjem sezone lova’ i to postiže onim istim čukanjem koje ga odaje i možda spasava”, napisao je Petrović jednom svečarskom prilikom, precizno definišući stilske i semantičke karakteristike Beluginih karikatura, ali i njegov karakter.
Beluga je o velikim temama, prirodno skopčanim sa interesovanjima jednog karikaturiste, govorio iz drugog ugla, osvetljavajući tananost ljudske duše koja neizostavno trpi suočena sa istorijskim komešanjima i tragikom događaja prema kojima nikako nije bio ravnodušan.
– Proživeo sam sto neshvatljivih čuda, od Informbiroa do aktuelnih nevremena, ali sam uvek bio koncentrisan na odjeke velikih tema u duši malog običnog čoveka – kaže andrićevski ćutljivi Stevović u razgovoru za „Politiku”.
„Belugu poznajem tridesetak godina i smatram ga knjigom u kožnom povezu. Davno je preskočio utvrđenu visinu beznađa i domaću meru uzaludnosti. Napreskakao se on bede životarenja, sve bežeći proplancima direktno uperene topline. Zamišljam ga kako se potpisuje po rosi na stolu, kao da se prijavljuje u knjigu najveselijih gostiju. Zamišljam ga kako čeka prvi znak sunca ili kelnera, ko se prvi pojavi. Takav je to čovek. Zamišljen, tako da ga zamišljaju”, napisao je svojevremeno, kao odu prijateljstvu, Stevovićev sabrat i kolega po olovci Borislav Stanković Stabor.
S puno ljubavi i njemu svojstvene vrcavosti, o Stevoviću je govorio i pokojni Radovan Šarenac, kragujevački pesnik i izdavač.
„Od sitnijeg očaja do beskraja i onda nazad, ali sa jednom užasno uvećavanom notom čovekoljublja. Pitomosti i blagosti kao pleve, pleve Belolučenih nijansi. Kao što samo možemo da zamišljamo jedan svet Dobrote bez reči.”
Zajedno sa prijateljem i kolegom Zoranom Zlatičaninom, Stevović je osnovao KUK – Kragujevačko udruženje karikaturista. Sa mesta predsednika smenjen je jednom gadnom ujdurmom.
– U Kragujevcu ima mnogo dobrih ljudi, blagih duša i plodonosnih stvaralaca, ali ima i pokvarenih koji zagađuju sredinu više nego neka ekološka katastrofa – navodi Beluga.
Vladimir Stevović je rođen 1946. godine u selu Borač. Karikaturom je ozbiljno počeo da se bavi početkom sedamdesetoh godina prošlog veka, objavljivao ih je u lokalnim i nacionalnim novinama, a prva se pojavila 1971. godine u danas ugašenom kragujevačkom nedeljniku „Svetlost”. Na slici je bio seljak koji govori u klip kukuruza kao u mikrofon, dok je iza njega prikazana pusta njiva na kojoj nema ploda.
Beluga je dosad objavio četiri knjige karikatura, imao je šest samostalnih i mnogo zajedničkih izložbi u zemlji i inostranstvu, a dobitnik je i nekoliko važnih priznanja. Radi potpunijeg uvida u njegov lik i delo, treba pomenuti da je bio i prvak Kragujevca u pecanju na sitniju ribu.
Vladimir Stevović Beluga (Foto: B. Kartalović)
Autor: Brane Kartalović
Divan čovek a još bolji komšija.