Gde je Kragujevac u planu „Srbija 2027 – skok u budućnost“ – nigde

Društvo Ekonomija Grad

Zimus i proletos je gromoglasno najavljivano da će Kragujevac sa velikim dometom da „skače u budućnost”, jer je država u planu ambiciozno nazvanim „Srbija 2027 – skok u budućnost” od 17,8 milijardi evra projektovanih kapitalnih investicija 1,2 milijarde namenila ovom gradu.

To je prvo najavio sam Vučić u januaru ove godine, kada je predstavljao plan, a onda je gradonačelnik Nikola Dašićna na Đurđevdan, Dan grada, „razradio temu”:

  • Među najvažnijim projektima čiju će realizaciju u naredne četiri godine podržati Republika Srbija su izgradnja Severne obilaznice, dogradnja i rekonstrukcija Univerzitetskog kliničkog centra, nova industrijska zona Cvetojevac, železnička pruga Sobovica – Lužnice, brza saobraćajnica Kragujevac – Mrčajevci, stadion „Čika Dača” i zgrada FILUM-a.
Kragujevac pao na „revidiranju”
Lepo sročeno, ali – avaj!

Nedavno je na sajtu Vlade Srbije, odnosno Ministarstva za finansije, objavljen dokument pod nazivom „Revidirana fiskalna strategija za 2025. sa projekcijama za 2026. i 2027. godinu”. Na kraju ovog akta kao „prilog 3” dat je „pregled investicionih projekata u republičkom budžetu – izdaci za nefinansijsku imovinu (iznad 20 miliona evra)”, gde je redom pobrojano tačno 56 projekata koje finansira država od ove do kraja 2027. godine. To valja razumeti kao razradu plana „Srbija 2027 – skok u budućnost”, koji je vremenski oročen održavanjem izložbe „EXPO27 BEOGRAD” sa temom „Igra(j) za čovečanstvo” (mada u isto vreme ističe i drugi – poslednji predsednički mandat Aleksandra Vučića).

Međutim, u ovom „revidiranom” dokumentu Kragujevac se pominje samo tri puta, a to su projekti izgradnje Severne obilaznice, nove faze Data centra i Inovacioni distrikt, što će reći da nema ni Kliničkog centra, ni industrijske zone Cvetojevac, ni pruge Sobovica – Lužnice, ni puta Kragujevac – Mrčajevci, ni „Čika Dače”, ni zgrade FILUM-a. Procenjena vrednost svih ovih investicija je iznad 20 miliona evra, osim za FILUM, za koji se i ne zna koliko bi koštao jer još nema konačnog projekta.

I šta sada može da se zaključi osim da je Kragujevac opet „ispaljen”, da su najave velikih projekata kao po običaju bile „obećanje – ludom radovanja” i da je dolazak 1,2 milijarde državnih para za kapitalne investicije, takođe, samo bajkovita naprednjačka priča. Prioritet su očigledno dobili novi nacionalni stadioni, sajamske hale i ostale grandioze koje predsednik Vučić vidi kao srpski „skok u budućnost”.

Ukupna procenjena vrednost tri navedena projekta, prema tabelarnom prikazu, po grubom računu je oko 550 miliona evra, međutim pošto je u obilaznicu i Data centar pre 2024. godine već uloženo oko 180 miliona, a plan je pravljen za period od ove do kraja 2027, taj iznos treba oduzeti, pa projektovana ulaganja u Kragujevac do kraja „skoka u budućnost” realno iznosi oko 370 miliona evra. Koliko je to u odnosu na najavljene 1,2 milijarde – sami izračunajte.

Skakutanje u mestu

Kada je početkom ove godine objavljeno da se stadion „Čika Dača” neće rušiti da bi se na istom mestu gradila nova „arena”, bilo je jasno da od ta posla nema ništa, iako je ubrzo potom pominjana nova lokacija za budući stadion. Uostalom, on nije ni prioritetan za grad, osim što je predsednik države umislio da će gradnjom stadiona po srpskim provincijama podići svoj rejting, a posebno nije potreban sada kada je stari „Čika Dača” malo nalickan i konačno dobio reflektore – posle svih igrališta po varošicama u Srbiji.

Industrijska zona Cvetojevac? Vladari u Beogradu sigurno i ne znaju gde je to selo, a kamoli da ovdašnji planeri tu vide prostor za neka nova fabrička postrojenja.

Brza saobraćajnica Kragujevac – Markovac? Ovaj put sada postoji samo u vizijama i urbanističkim crtežima, a u stvarnosti će (možda) biti u četvrtoj deceniji ovoga veka. Uostalom, on treba da se nastavi na Severnu obilaznicu od Vučkovice pa nadalje prema Kraljevu, a obilaznica će biti gotova, bar prema najavama, tek krajem 2027. godine – ako se i od nje nešto ne otkine za „EXPO”.

Najveći projektovani gubitnik za Kragujevac je još jedno odlaganje modernizacije Kliničkog centra. U „revidiranoj fiskalnoj strategiji” koja važi zaključno sa 2027. godinom, od projekata u zdravstvu navodi se samo rekonstrukcija Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (Beograd) i nabavka opreme za UKC Vojvodine (Novi Sad). Kragujevca nigde nema.

Tako će posle skoro dvadeset godina praznih obećanja kragujevački UKC i dalje biti na „listi čekanja” – bar još tri naredne godine, u najboljem slučaju. Zdravstveni centar koji opslužuje oko dva miliona građana iz centralne i zapadne Srbije jedini je od četiri centra u kome nije ni ašov iskopan otkad je 2006. godine najavljena modernizacija sredstvima međunarodnih kredita. Niš je dobio novi klinički centar, u Beogradu i Novom Sadu dosta je urađeno, a i dalje se radi, jedino je kragujevački UKC u statusu državnog „pastorčeta”.

Poslednje obećanje dao je državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek, pre dva meseca na RTS-u, kada je rekao „da se očekuje početak radova na rekonstrukciji i izgradnji Univerzitetskog kliničkog centra Kragujevac na proleće 2025. godine”. To „očekuje se” značilo je, što bi šumadinci rekli, „mož’ da bidne, al’ ne mora da znači”.

Pre toga, u martu ove godine, bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić obznanila je da je gradska uprava Kragujevca izdala građevinsku dozvolu za izgradnju novog objekta UKC Kragujevac. „Idemo kao što je predsednik Aleksandar Vučić obećao, sledeći korak je raspisivanje tendera za izvođenje radova, a nakon te procedure očekuje se početak radova u drugoj polovini 2024. godine”, rekla je tada ministarka.

Doktorka Grujičić „ispala” je iz nove Vlade Srbije, a UKC Kragujevac „ispao” je iz državnih investicionih planova. „Ispao” je po ko zna koji put, zamorno bi bilo podsećati kada je i koliko puta najavljivana rekonstrukcija i dogradnja ovdašnjeg Kliničkog centra, a najglasniji u tome bio je – niko drugi do Aleksandar Vučić, prvo kao premijer, a potom predsednik države. I uvek je slagao.

Dakle, kragujevački „skok u budućnost” biće više skakutanje u mestu, jer je za velike državne investicije rezervisan pre svih – Beograd.

TRI PROJEKTA U REVIDIRANOJ STRATEGIJI
Oblaznica, Data centar i Inovacioni distrikt

Screenshot 2024 11 14 At 11.42.31

U revidiranoj fiskalnoj strategiji za 2025. sa projekcijama za 2026. i 2027. nalaze se tri projekta za Kragujevac čija je vrednost veća od 20 miliona evra. U tabeli su detaljno predstavljeni onako kako su dati na sajtu Ministarstva za finansije, a svi novčani iznosi su u dinarima.

Najveće projektovano ulaganje je u Severnu obilaznicu, čija se ukupna vrednost procenjuje na nešto manje od 350 miliona evra, mada je na početku radova saopšteno da će ova saobraćajnica koštati 265 miliona evra.
Najavljuje se i ulaganje u novu fazu izgradnje Data centra od oko 140 miliona evra, dok je procena da će Inovacioni distrikt koštati preko 60 miliona evra. Ukupno za ova tri projekta, ako bude onako kako je planirano, državne investicije u Kragujevcu biće oko 550 miliona evra.

Međutim, pošto su u ovu sumu uračunata i ulaganja do 2024. u iznosu od oko 185 miliona evra (u Severnu obilaznicu i Data centar), a plan „Srbija 2027 – skok u budućnost” važi od ove godine, stvarne projektvane investicije mogu da budu oko 365 miliona evra, a ne 1,2 milijarde, kako je prvobitno najavljeno.

Piše: Miroslav Jovanović, http://Kragujevačke novine
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.