Fudbalski turnir na kome igraju bivši osuđenici i predstavnici sistema

Društvo

Sportski klinč na fudbalskom terenu između bivših robijaša i predstavnika sistema, zamenio je zvanične susrete u sudnicama i zatvorskim sobama za posete. Sada su nekadašni zatvorenici i oni koji su učestvovali u njihovom hapšenju, kroz sport i druženje na istom zadatku, kako bi mlade odvratili od kriminaliteta. Tako bi u najkraćim crtama mogao da se opiše turnir „Za bezbedan Kragujevac“ koji treći put organizuje udruženje za resocijalizaciju osuđenika „Posle kiše“ iz tog grada.

U utakmicama u kojima sa jedne strane igraju predstavnici institucija sistema, a sa druge oni koji su kršili zakon, rezultat je ostao u drugom planu. Prijateljski susreti, razgovori i na kraju zagrljaji su glavne poruke koje su sa sportskog terena poslali i jedni i drugi. Cilj im je, kažu, da poprave sredinu u kojoj svi zajedno žive.

Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs

Sportske boje prestupnika, branio je jedva punoletni Aleksandar Marinković, koji je kao maloletni prestupnik tri puta bio osuđivan zbog krađe. Danas, s ponosom kaže da su mu pre nekoliko dana ukinute mere pojačanog nadzora i da od sada „gleda samo pozitivno“.

Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs

Priseća se i da je na suđenju strahovao od svega, pa i advokata, a sada je, kako kaže uvideo da mu je ceo sistem, kroz kaznu koju je odslužio, pružio šansu da se popravi, a obećao je sebi da to neće prokockati.

  • Ne želim više da se vraćam na staro. Na suđenju me je bilo sramota od majke, ukaljao sam roditeljima obraz zbog sitne krađe. Sada sam u Udruženju, volontiram u humanitarne svrhe i ne strahujem više kada vidim policiju, ukratko je opisao Aleksandar svoju kriminalnu prošlost i otrčao na teren da pojača ekipu bivših osuđenika.

Advokati su izgubili svoju prvu utakmicu na fudbalskom terenu, ali ih to nije obeshrarilo u misiji da pomognu prestupnicima. Advokat Stefan Simić za Nova.rs ističe da su na turniru pre svega želeli da pruže podršku Udruženju koje se zalaže za prevenciju kriminaliteta.

Stefan Simić Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs
  • Tu smo da im pomognemo brojnim savetima i da vide da u nama imaju prijatelje koji su na njihovoj strani i u sudnici i ovde na terenu. Upravo je advokat važna funkcija u našem krivično pravnom sistemu koja je isključivo u ulozi odbrane okrivljenog, kako se ne bi povredila njegova ustavom zagarantovana prava dok traje proces i dok je sistem protiv njih, rekao je Simić.

U dosadašnja dva održana turnira „Za bezbedan Kragujevac“, sportski pobednici bili su predstavnici policije, koji su ove godine zbog profesionalnih obaveza u poslednjem trenutku otkazali učešće. Međutim, organizatori iz Udruženja „Posle kiše“ ističu da imaju veliku podršku kragujevačke Policijske uprave, kao i da je inicijativa za organizivanje turnira potekla od policijskih inspektora koji su uhapsili nekoliko prestupnika, a koji su danas uzorni građani.

Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs

Fudbalski turnir osim advokata, podržali su još i studenti prava, Gradska uprava, Klinički centar i Hitna pomoć, koji su takođe poslali svoje sportske ekipe.

Bivši robijaš: „Zatvor! Nikad više!“

Osnivač udruženja „Posle kiše“ Dušan Mirić (41) iza rešetaka je proveo devet godina i osam meseci. Danas otvoreno priča da je robijao zbog pokušaja ubistva, ali je tu svoju prošlost ostavio iza sebe i trudi se da mlade koji su krenuli stranputicom odvrati od kriminala, zatvora i večitog žiga koji će kao robijaši morati da nose.

Dušan Mirić Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs

Prvo što nam je rekao, bilo je „Zatvor, nikad više“ i to je pojašnjava, njegova vodilja, koja ga gura da sada kao otac malog deteta živi ispravnim životom. U kriminal je ušao sa 20 godina, ali veruje da bi njegova životna priča danas bila drugačija, da je u to vreme postojalo udruženje za resocijalizaciju.

  • Zbog toga sam i osnovao udruženje. Danas imamo oko 2.000 članova, nisu svi osuđenici, već su tu psiholozi, pedagozi i obični građani koji nas podržavaju. Zatvor je opasno i strašno mesto, ja sam se nagledao svega i sada iz svog iskustva utičem na mlade da ne naprave greške koje sam ja pravio, priča ovaj bivši zatvorenik.
Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs

Volonterski humanitarni rad je jedan od najboljih modela za resocijalizaciju, kaže Dušan, jer bivšim zatvorenicima daje volju i osećaj pripadnosti zajednici. Posebno ističe da je zadovoljan što je nekoliko mladića koji su zakoračili u kriminal, u potpunosti prešlo na pravu stranu zakona, posle volontiranja u crvenoj kovid zoni Kliničkog centra.

Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs

Najviše preventivnih aktivnosti ovo udruženje usmerava ka maloletnim prestupnicima i mladim ljudima koji su u riziku da se bave kriminalom. Upravo za tu ciljnu grupu Udruženje je u saradnji sa lekarima Hitne pomoći, organizovalo edukativnu radionicu i demonstraciju pružanja prve pomoći u različitim situacijama u kojima bi mladi mogli da se nađu tokom predstojećeg letnjeg raspusta.

Piše: Aleksandra Petrović, Nova.rs
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.