Osamdeset eminentnih naučnika iz oblasti kardiologije prezentovaće poslednja naučna dostignuća, a to je ujedno i prlika da mladi istraživači iz zemmlje predstave svoje doktorske disetacije i резултате naprednih istraživanja
Danas u Dekanatu Fakulteta medicinskih nauka dekan prof.dr Vladimir Jakovljević održao je konferenciju za novinare povodom najznačajnijih aktivnostima koje su preduzete u periodu od kada je on izabran za dekana, tačnije od 26. septembra 2018. godine, do danas, o kojima će kako navodi, na kraju vreme dati svoj sud. To je pre svega bio povod za najavu najznačajnijeg međunarodnog skupa „Cost akcija za kardioprotekciju”’. Reč je o četvrtom sastanku visokog naučnog ranga, koji se nakon Beča, Lisabona i Dablina održava u Kragujevcu, u hotelu Šumarice od 13. do 15 februara ove godine.
Preko 80 međunarodnih učesnika govoriće o novim metodama u prevenciji i lečenju bolesti srca i krvnih sudova, sa posebnim akcentom na prevenciji i lečenju infarkta miokarda – bolesti savremenog čovečanstva. Pored njih učešće će uzeti i istaživači iz te oblasti iz naše zemlje.
Organizator skupa je upravo dekan prof.dr Vladimir Jakovljević koji je sa prof.dr Draganom Đurićem, jedini član Cost akcija za kardioprotekciju iz Srbije, a kompletne troškove snosi Asocijacija koja radi pri Evropskoj komisiji, tako da našu zemlju i lokalnu samoupravu ništa neće koštati. Svi oni, koji su zainteresovani za praćanje ove teme, biće u prilici da čuju najznačajnije novosti iz ove oblasti i šta to naučnici sveta imaju da ponude. To bi bio praktično i javni poziv za sve one koji se zanimaju za ovu oblast.
– Taj broj i obim tako značajnih gostiju koji će doći ukazuje na to da je najznačajniji skup te vrste koji je ikada održan u Kragujevcu, a možda i šire. Poslednjih petnaestak godina organizovao dosta naučnih skupova sa svojim timom, a ovo je i po obimu i po karakteru ljudi koji dolaze sigurno, ako ne najznačajniji, onda jedan od značajnijih skupova u celoj zemlji, kaže prof dr Vladimir Jakovljević.
Po njegovim rečima, to će istovremeno biti izvrsna prilika da i naši mladi istraživači iz te oblasti izlože svoje radove. To je i misija i jedan od ciljeva pomenute asocijacije – da se što više mladih uključi i izloži rezultate iz svojih disertacija i svojih istraživanja. A ujedno to je i prilika da se međusobno upoznaju, umreže, razmenjuju ideje i dođu do nekog još boljeg rešenja. Na taj način da postanu i deo velikih i značajnih međunarodnih projekata. Uostalom dok traje ova akcija, a trajaće do oktobra 2020. godine, moći će i da posete neku od drugih laboratorija kojima rukovode eminentni stručnjaci koji će doći na ovaj kragujevački naučni skup, da nauče neku novu tehniku i da je možda i primene.
– U prethodnom periodu učinili smo dosta da normlaizujemo jedan buran period koji je ostao iza Fakulteta medicinskih nauka i Univerziteta u celini, i mislim da smo na pravom putu, i da će u narednih mesec-dva biti potpuno stabilizovano. Popisani su ugovori o saradnji sa Zavodom za hitnu mdicinsku pomoć u Kragujevcu, kompanijom „Farmanovom” i Apotekom iz Zaječara, koja će omogućiti našim studentima do dipomskih i postdiplomskih studija edukovno, pogotovo iz domena farmaceutske tehnologije, i studentske stručne prakse. Zatim potpisani su ugovori sa Medicinskim fakultetom u Banjaluci i Podgorici, kao budućim regionalnim partnerima, kaže prof. dr Jakovljević, dodajući da je neka kruna institucija sa kojom su poboljšali saradnju i Prvi medicinski centar iz Mioskve – Srčen, sa tradicijom dugom 260 godina.
Po njemu, sve to obećava veći broj projekata i češći boravak u inostranstvu. Prof. dr Jakovljević tvrdi da se polako stabilizuje situacija i sa ovdašnjim Klinički centrom, koja je iz nekih razloga bila „zategnuta”.
U plan je inače i još jedan svetski kongres u septembru, koji je prvobitno bio zamišljen kao evropski, ovde u Kragujevcu i Vrnjačkoj Banji. Nakon razgovora sa izvršnim direktorom organizacije koja se nalazi u Kanadi, najavljen je dolazak preko 100 naučnika iz Amerike i Kanade, što će ovom skupu dati jednu dimenziju koja prevazilazi, neke njihove organizacione mogućnosti. Ali, iskreno se nada da to neće biti prepreka za njega i njegov saradnike da uznesu tu organizaciju naučnog skupa takvog ranga.
Piše: Elizabeta Jovanović