Svečanošću u Muzeju „Stara livnica“ u Kragujevcu je uoči vikenda obeležen značajan jubilej – 165 godina od osnivanja fabrike oružja (najpre Topolivnica, pa Artiljerijski zavoda, potom Vojnotehnički zavod i sada Zastava oružje), najstarijeg industrijskog preduzeća u Srbiji i na Balkanu, u kojem su 27. oktobra 1853. izlivena prva četiri topa i dve haubice.
U aprilu 1941, uoči nemačke okupacije, kragujevački zavod je sa 13.000 radnika i više od 10.000 mašina bio jedna od najvećih i najznačajnijih fabrika tog tipa u Evropi. Proizvodnja topova iz Kragujevca i Srbije izmeštena je u polovinom prošloga veka u Bosnu, a fabrika od tada proizvodi pešadijsko, lovačko-sportsko i oružje za ličnu odbranu. Izvoze u više od 40 zemalja. U poslovodstvu Zastave oružja kažu da su jubilej dočekali sa konsolidovanim poslovanjem.
– Fabrika ima ugovorene poslove sa inostranim partnerima do kraja trećeg kvartala naredne godine. Vrednost ovogodišnjeg plasmana kupcima širom sveta iznosi oko 57 miliona dolara. Plan za iduću godinu biće veći do petnaest odsto. U minule četiri godine Zastava oružje je u osavremenjavanje proizvodnje uložila oko 15 miliona evra sopstvenog novca, dok je Vlada Srbije lane investirala još blizu 10 miliona evra, rekao je našem listu direktor Zastavine fabrike oružja Milojko Brzaković i dodao da je od početka januara 2015. do sada zaposleno 650 novih radnika.
Istakao je, pritom, da je Zastava oružje prošle godine kupila Zastava kovačnicu, koja takođe slavi veliki jubilej – 160 godina od osnivanja – čime je najstarija i najveća fabrika otkivaka u Srbiji nakon više decenija vraćena u okvire domaće vojne industrije. Kragujevačka fabrika nedavno je, podseća Brzaković, u Americi dobila novog poslovnog partnera Zastava arms USA, koji će biti ekskluzivni prodavac Zastavinog oružja na najvećem i najprestižnijem oružarskom tržištu na svetu.
– Inače od ukupnog broja novozaposlenih, 447 novih radnika angažovano je u Zastavi oružju, a 173 je od avgusta 2017. do ovih dana primljeno u Kovačnici, koju smo prošlogodišnjom kupovinom spasili od likvidacije, kaže Brzaković.
Piše: Zoran Radovanović