Emisija Na Zdravlje – dr Mirjana Ilić: Deca u Kragujevcu su dobro obuhvaćena imunizacijom (VIDEO)

Društvo naslov Video

U utorak, 23. januara izdato je zvanično saopštenje da su zabranjene posete na svim odeljenjima Univerzitetskog kliničkog centra Kragujevac nakon analize aktuelne epidemiološke situacije akutnih respiratornih infekcija i oboljenja sličnih gripu, a o opravdanosti ovih mera, kao i o drugim pitanjima, u emisiji Na Zdravlje govorila je dr Mirjana Ilić, pedijatar i načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu školske dece Doma zdravlja Kragujevac.

  • Mere su potpuno opravdane iz razloga što smo u sezoni gde u cirkulaciji imamo i virus influence, imamo druge brojne viruse koji dovode do oboljenja sličnih gripu, tu je i varijanta Kovida, koji je i dalje prisutan, i naravno mnoge druge infektivne, prvenstveno bakterijske prouzrokovače brojnih respiratornih infekcija koji ugrožavaju zdravlje naših pacijenata, a posebno onih koji su u povećanom riziku, tako da je mera potpuno opravdana i treba da bude prihvatljiva od strane naših sugrađana, navodi doktorka Ilić.

O razlici između virusnih i bakterijskih infekcija, simptomima i kliničkoj slici doktorka Mirjana Ilić kaže da se u ovom periodu godine očekuje porast akutnih respiratornih infekcija kako u opštoj populaciji, tako i u populaciji dece, pre svega zato što se više vremena provodi u zatvorenom prostoru, deca su u kolektivu, a organizuju se brojna okupljanja. Takvi uslovi i blizina kontakta omogućava virusima da imaju vrlo laku transmisiju od osobe koja je inficirana na osobu koja je zdrava, objašnjava doktorka. Ona kaže da bi procenat inficiranosti bio manji da osobe koje prepoznaju neke simptome bolesnog stanja ostaju kod kuće i izbegavaju kontakt sa zdravima.

Doktorka Ilić navodi da je važno postavljanje dijagnoze bolesti i razlikovanje virusne i bakterijske infekcije, prouzrokovač za akutnu respiratornu infekciju je infektivni agens, a kako vladaju brojni virusi, oni pojedinačno ili udruženo mogu dovesti do akutne virusne infekcije.

  • Kod gripa simptomi se jako brzo razvijaju, period inkubacije je od jednog do dva dana od kontakta sa zaraženom osobom, temepratura je jako visoka, uporna je i teško se obara. Deca imaju bolnu plačnu masku, intenzivna je sekrecija iz nosa, sekrecija iz očiju, gubitak apetita, kašalj, bol u grlu, a prisutan je i bol u mišićima i zglobovima, ističe doktorka.

Dok virusi koji su slični gripu imaju sve to, kaže ona, ali u nešto blažem obliku. Kada je bakterijska infekcija u pitanju, tada imamo pojavu streptokoka, šarlaha i pertusisa – Velikog kašlja, koji je sada vrlo aktuelan. Ako dete imam streptokok, tada ono ima bol u grlu, ali se ne žali na bolove u zglobovima i mišićima, nema plačne maske, temperatura može biti povišena. Laboratorijske analize će pokazati da li je u pitanju bakterijska ili virusna infekcija, jer će svaka bakterijska infekcija ići sa povišenim CRP-om, sa povećanim brojem leukocita, dok je kod virusa CRP snižen.

Koliko će dugo trajati neka bolest zavisi prvenstveno od rekacije infektivnog agensa, to jest virusa i samog organizma: „Najveći broj akutnih infekcija prolazi za sedam do deset dana, uz pridržavanje simptomatske terapije, ostanka kod kuće i mirovanja”.

  • Često se dešava da se suviše rano krene u kolektiv, krene se u druženje, a veliki broj virusa cirkuliše, i mogućnost kontakta sa drugim virusima postoji, ako ne u isto vreme, onda u kratkom vremenskom periodu i to je upravo onaj razlog da se nismo izlečili, a ponovo smo bolesni, dobijamo temperaturu, kašalj se nastavlja ili završimo lečenje, ostanemo kod kuće dan, dva, a već treći dan smo u ordinaciji. Zato, nažalost, imamo prolongirani tok kod kojeg su moguće komplikacije.

Kako je Veliki kašalj vrlo aktuelna tema, pitali smo doktorku kakva je situacija u Kragujevcu kada je reč o pertusisu, a ona kaže da najčešće čuje pitanja kako je moguće da on i dalje postoji.

  • Što se Kragujevca tiče naša deca su izuzetno dobro obuhvaćena imunizacijom. Ja bih apelovala na sve roditelje, koji kada dobiju poziv naše timske sestre, treba da dovedu dete na sistematski pregled, da dođu da se informišu, da im se objasni koja je vakcina, kako se daje i koji efekat zaštite ima, jer upravo sve vakcine, pa i ova protiv pertusisa, pripadaju najefikasnijem preventivnom sredstvu za zaštitu, naglašava dr Ilić.

Ona se na kraju osvrće na mere zaštite i napominje da pre svega treba da postoji pojedinačna i lična odgovornost za sopstveno zdravlje, a da bismo bili zdravi, navodi ona, treba poći od zdravih stilova života, počev od ishrane i fizičke aktivnosti.

Piše: Sandra Solujić
Snimateljka: Jelena Nikolić
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.