Dveri: Država mora da pomogne domaćoj privredi i najugroženijim građanima

Izbori 2022

Na jučerašnjoj konferenciji za medije održanoj ispred Vlade Srbije, predsednik Dveri Boško Obradović i potpredsednici Dveri prof. dr Tamara Milenković Kerković i Milovan Jakovlјević predstavili su 12 mera podrške domaćoj privredi i socijalno ugroženim građanima Srbije.

Tom prilikom oni su izjavili:

Boško Obradović: U Srbiji je danas važeća rođačka ekonomija. To znači da poslove sa državom dobijaju dobijaju rođačke firme, bilo da su u pitanju privatne firme bliskih rođaka najviših državnih funkcionera (premijerkin brat, ministarkin muž, sekretarova sestra…), ili burazerske firme bliske vrhu SNS. Javne nabavke u poslovima sa državom su praktično ukinute i sve ide preko tendera sa jednim ponuđačem ili direktnim međudržavnim pogodbama – u oba slučaja bez konkurencije. U prošloj 2019. godini od 100 najvećih poslova sa državom u ukupnoj vrednosti od skoro tri milijarde evra u 71 slučaju nije bilo konkurencije. Vredi još spomenuti firmu TERMOMONT koja je gradila sve tri kovid bolnice bez tendera (na Karaburmi, u Batajnici i Kruševcu), i koja svoje poslove radi uglavnom sa državom i u gotovo svim slučajevima je jedini ponuđač. Ko se krije iza ove i mnogih drugih firmi kojima se očito nameštaju veliki državni poslovi i da li je ovo sada već otvoreni način kriminala i korupcije u vrhu vlasti i prebacivanja javnih sredstava u privatne i partijske džepove?

Prof. dr Tamara Milenković Kerković: Od samog početka pandemije virusa KOVID-19, već u martu je Srpski pokret Dveri izašao sa predlogom selektivnih mera za privredu, za najugroženije sektore malih i srednjih preduzeća i preduzetnika, ali i pomoć za najugroženije kategorije stanovništva. Sada predlažemo paket od 12 mera , a njihov je cilј sprečavanje ekonomske propasti velikog broja domaćih privrednika i preduzetnika , zaštita njihovih zaposlenih od otpuštanja i pomoć najugroženijem delu stanovništva.  Prvih pet ovih mera odnosi se na direktnu pomoć domaćoj privredi:  1. strogo selektivno OSLOBOĐENјE od plaćanja obaveza za poreze i doprinose za isplaćene minimalne zarade u 2020. godine; 2. Strogo selektivno OSLOBOĐENјE od plaćanja poreza i doprinosa u prva tri meseca 2021. godine za one domaće privredne subjekte sa najvećim stepenom rizika u dalјem poslovanju i padom prometa u 2020. godini; 3. SMANјENјE parafiskalnih obaveza  (firmarina, ekoloških taksi, naknada za korišćenje javnih površina) i drugih naknada za korišćenje javnih dobara za 50% u narednih godinu dana domaćim privrednicima i preduzetnicima u najugroženijim sektorima; 4. UBRZAVANјE PROCEDURE za odobravanje kredita za likvidnost domaćih preduzeća iz državnih fondova (odgovor mora da stigne za 72 časa); 5. PREUSMERAVANјE SREDSTAVA sa budžetske stavke za izgradnju nacionalnog stadiona u pomoć domaćim preduzetnicima i malim i srednjim porodičnim preduzećima. Dve od mera  se odnose na pomoć ugroženim najsiromašnijim građanima Srbije: 1. Povećanje mesečnih socijalnih naknada za nezaposlene i otpuštene. 2. Smanjenje izvršitelјskih i javnobeležničkih tarifa. Cilј trećeg seta mera je primena državnih i tržišnih mehanizama, koje sve ozbilјne države preduzimaju, kako bi sprečile poremećaje i privredi i teške ekonomske posledice krize po stanovništvo.

Milovan Jakovlјević: Da je moguće zaštititi domaće tržište i stimulisati potrošnju  domaćih  proizvoda omogućavaju nam  međunarodni sporazumi, kao i domaći zakoni. Neki od njih su: Opšti sporazum o carinama i trgovini – član 19 i 20 iz 1947. i dopunom iz 1994. godine; Sporazum o funkcionisanju EU – član 107 (Lisabonski sporazum) iz 2008. godine; Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) – članovi 32, 40, 41, 42 i 45 iz 2008. godine; domaći Zakon o trgovini – članovi 4, 6, 39 i 40 iz 2019. godine; Zakon o kontroli domaće pomoći – član 5 iz 2019. godine. Posebno u članu 32, tačka 1 Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) se kaže: „Ukoliko uvoz proizvoda poreklom jedne od strana prouzrokuje ozbilјan poremećaj na tržištu ili domaćim regulatornim mehanizima druge strane, obe strane će započeti konsultacije radi pronalaženja odgovarajućeg rešenja. U očekivanju takvog rešenja  pogođena strana može preduzeti odgovarajuće mere koje smatra neophodnim“. Zbog svega ovoga Srpski pokret Dveri predlaže Vladi Republike Srbije sledeće: 1. Predlažemo da kroz sve vidove javnih nabavki sve državne institucije  moraju biti u obavezi da za vreme trajanja pandemije kupuju domaće, industrijske, prehrambene i polјopriverdne proizvode, a one iz uvoza samo ukoliko ne postoje na domaćem tržištu; 2. Predlažemo brendiranje i postavlјanje oznaka o poreklu domaćih proizvoda i na taj način potrošači bi prepoznali domaći proizvod i vođeni ekonomskim patriotizmom rado kupovali takvu robu; 3. Veoma važna mera se odnosi na izdavanje vaučera koje bi država na osnovnu prethodno izrađene  socijalne karte izdala najugroženijima, među kojima je oko 400.000 siromašnih, samohranih i invalidnih lica, za kupovinu domaćih, industrijskih, prehrambenih i polјoprivrednih proizvoda; 4. Povećanje mesečnih socijalnih naknada za nezaposlene i otpuštene; 5. Smanjenje izvršitelјskih i javnobeležničkih tarifa; 6. Medijska kampanja na javnim medijskim servisima RTS i RTV pod nazivom „Budimo solidarni – kupujmo domaće“ u cilјu podrške kupovini domaćih polјoprivrednih i drugih proizvoda u supermarketima, na pijacama, u malim trgovinama, ugostitelјskim i zanatskim radnjama, i sveukupne podrške domaćoj privredi.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.