Dva i po puta manje prigovora, a ni jedan od kovid pacijenata

Doba korone Društvo

Savetniku za zaštitu prava pacijenata u Kragujevcu ove godine je upućeno dva i po puta manje prigovora nego u 2019. godini, a nijedan nije bio u vezi sa lečenjem infekcije korona virusa, rečeno je Beti.

Za 11 meseci prigovore je podnelo 25 pacijenata, a prošle godine ih je bilo 68. U jednom prigovoru se ukazuje na povredu po nekoliko prava pacijenata.

Najviše je žalbi na nepoštovanje vremena pacijenata zbog istovremenog zakazivanja specijalističkih pregleda ili nemogućnosti zakazivanja u zakonskom roku.

Prigovori se odnose i na povredu prava na informacije, kada pacijent u zdravstvenoj ustanovi ne dobija objašnjenje kako može da ostvari svoje pravo u slučaju da mu kažu kako nema termina za pregled.

Pacijenti su se žalili i na nemogućnost da dodju zdravstvene usluge, na neljubaznost, drskost i viku šalterskih radnika, ili zbog toga što ih je pregledao specijalizant.

Prigovori su upućeni protiv pet zdravstvenih ustanova, a najviše ih ima Klinički centar.

U ovoj godini se 387 pacijenata obratilo za savete i informacije iz oblasti zdravstvene zaštite, a u prošloj godini 534.

Savetnik za prava pacijenata Vesna Stevanović je rekla agenciji Beta da su se od početka epidemije, obraćali samo ne-kovid pacijenti, a najviše zbog problema u vezi sa zakazivanjem specijalističkih pregleda u Kliničkom centru.

  • Zbog epidemije korona virusa i prelaska velikog broja klinika u kovid sistem, ostali su po redovni pacijenti, njihovi kontrolni pregledi i dijagnostika, rekla je Stevanović.

Prema njenim rečima, zakazivanje specijalističkih pregleda zavisi sada od organizacije rada po odluci direktora KC.

Kao i u celoj Srbiji, dodala je, prednost imaju onkološki i drugi pacijenti sa hitnim lekarskim uputima.

Stevanović kaže da joj se od septembra uopšte nisu obraćali pacijenti koji treba da obave specijalističke preglede u KC što objašnjava time da većina „shvata i razume“ aktuelnu situaciju.

  • Hronični bolesnici koji ne uspeju da u ovo vreme korone zakažu takav pregled u KC, ili uopšte ne idu na kontrole ili, ako su u mogućnosti, odlaze u privatne ordinacije, kazala je Stevanović.

Prema njenim rečima, pacijenti su se u vreme epidemije žalili i na nejavljanje na telefon da zakažu kod izabranog lekara i produže terapiju.

Stevanović je navela da se takvi problemi rešavaju medijacijom, kada savetnik o tome obavesti zdravstvenu ustanovu odnosno zaposlenog koji je takozvana kontakt tačka za prevazilaženje spornih situacija.

Ona je dodala i da ima prigovora pacijenata za koje savetnik nije nadležan, kao što je vodjenje bolovanja za vreme izolacije, pa im se savetuje obraćanje RFZO-u.

Piše: Gordana Mirović, Beta
Fotografija: Lazar Novaković
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.