Državni sekretar obišao zoohigijenu i poljoprivredno gazdinstvo u Kragujevcu

Grad

Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, dr Boban Kostić, posetio je 30. decembra 2024. godine Službu zoohigijene JKP „Šumadija“ u Kragujevcu i poljoprivredno gazdinstvo Gorana Pantića iz Ilićeva. Poseta je imala za cilj sagledavanje problema i stanja na terenu, kao i predstavljanje mera podrške poljoprivrednicima.

Poseta zoohigijenskoj službi

Tokom posete Službi zoohigijene, dr Kostić je razgovarao sa direktorom JKP „Šumadija“ Miroslavom Petrašinovićem, članicom Gradskog veća za poljoprivredu dr Snežanom Živanović Katić i savetnikom gradonačelnika Damjanom Srejićem. Sekretar je istakao da su se uverili u zakonit i efikasan rad službe, uprkos pritužbama udruženja za zaštitu životinja na humanost u radu zoohigijenskih službi.

„Grad Kragujevac je ispunio sve zakonske obaveze i usvojio program kontrole napuštenih pasa, što bi trebalo da bude praksa u svim lokalnim samoupravama,“ rekao je Kostić. On je kao ključan problem istakao nedostatak vakcinacije i čipovanja vlasničkih pasa, što otežava rešavanje slučajeva povreda građana. Dodao je da će Ministarstvo raditi na pronalaženju rešenja u saradnji sa udruženjima za zaštitu životinja.

Obilazak gazdinstva Gorana Pantića

Na gazdinstvu Gorana Pantića, koje poseduje 18 grla stoke i bavi se proizvodnjom mleka za kompaniju Megle, državni sekretar je izrazio zadovoljstvo što su ispunjeni svi predviđeni kriterijumi za subvencije. Dr Kostić je podsetio da je budžet za 2025. godinu rekordan i iznosi 138 milijardi dinara, dok je tokom 2024. godine uspešno realizovano 21 podsticajna mera.

Podrška poljoprivredi

Članica Gradskog veća dr Snežana Živanović Katić naglasila je značajno povećanje budžeta za poljoprivredne subvencije, koje su za 2025. godinu planirane u iznosu od 94 miliona dinara. Ove mere obuhvataju povraćaj sredstava za kupovinu priplodnih grla (120.000 dinara po grlu), subvencije za priključnu mehanizaciju (50% vrednosti investicije), osiguranje životinja (30% vrednosti polise), i bespovratna sredstva za kupovinu traktora (600.000 dinara po domaćinstvu).

„Oko 1000 domaćinstava godišnje koristi neki od ovih podsticaja, dok Grad pruža podršku i za nacionalne i IPARD programe,“ zaključila je Živanović Katić.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.