Dragan Jovanović: Topola prva šumadijska opština koja radi rekultivizaciju deponije

Grad Politika

Povodom saopštenja opozicije u Topoli, u kome je izrazila sumnju da je „deponija Torovi izvor bogaćenja opštinskog čelnika“, na svom fejsbuk profilu oglasio se predsednik Skupštine opštine Topola Dragan Jovanović, čiju objavu integralno prenosimo:

Osim ovde, nemam drugi način da ovo demantujem jer ovaj profil i novinari prate i ako ne objave moj demant podneću tužbu sudu.

Za početak nešto ne videh da se obogatio bilo ko, ko je do sada radio bilo šta na deponijama u proteklih 40. god. bilo u Topoli ili Srbiji, ali izgleda da ću ja biti prvi jer kako misle stručnjaci iz opozicije a prenose “nezavisni” mediji, svi su čekali mene pa da krene to “bogaćenje”. Kada se deponija Torovi zapali slučajno ili namerno stavljaju se najstrašnije fotografije na portale i prozivamo se, moram priznati tada sa pravom, na odgovornost kao lokalna vlast. Ali kada krenete da taj problem rešavate,onda se “bogatite” i tako u krug.

Opština Topola je uz saglasnost ministarstva zaštite životne sredine najpre izradila projekat sanacije deponije “Torovi” u dve faze – (dve godine), koji predviđa potpuno zatvaranje i rekultivizaciju prostora sadašnje deponije. Projekat je naručila i finasirala opstina Topola i taj projekat je proglačen u ovoj godini na JAVNOM konkursu min. zivotne sredine u 3 najbolja u Srbiji, uz Suboticu i Prokuplje.

Kao takav je ušao u finasiranje od strane min. zastite zivotne sredine u ovoj god. 144,6 mil din. i ako uspešno završimo prvu fazu jos 120 mil. u 2025. god. Raspisan je i sproveden javni poziv od strane tenderske komisije koju su cinili dva predstavnika min. i jedan predstavnik opstine. Nikakvih primedbi na javni poziv nije bilo niti bilo kakve zalbe na odredjivanje izvodjaca. Procenjena vrednost radova prema projektu je bila 150 mil. din bez pdv-a u 2024. god.

Putem javne nabavke je određen izvođac (preduzeće BMD doo iz Beograda) i radovi počinju 15. juna. Ukupna vrednost radova u ovoj godini je 148 mil. din. bez pdv-a. Trenutno u Srbiji se na ovakav način sanira više deponija i mi smo se ugledali na put koji je prošla opstina Požega u kojoj se sada završava druga faza.

Da podsetim ovaj “nezavisni” medij da ni jedna opstina u Šumadiji nije radila kompletnu rekultivizaciju svoje deponije pa nismo od koga imali ni da učimo. Zbog raznih pitanja na prosloj sednici SO, dobili smo kao opština i jasan plan od izvođaca šta i kako se radi i kojom dinamikom na deponiji.

Pozivam građane i novinare da zapamte ove moje reči pa neka nas kasnije pitaju ako sta ne bude po tom planu. Znači najpre se radi OTPLINJAVANJE postojeće deponije. U prevodu to znaci da se uz trupa deponije izvlaci sav metan (plin) koji se u dubini decenijama stvarao i da se preko baklje sagori u atmosferi. Tako se za svagda onemogucava dubinsko zapaljivanje deponije, onaj ogromni smrad i crni dim koji se tada siri. Na ovaj nacin sprecavaju se i potencijalne dubinske eksplozije plina. Slicno kao kada popravljate zub, najpre vam saniraju uzrok a posle toga rade krunicu.

Tako i deponija kada se zavrsi dubinsko otplinjavanje radi se povrsinsko selektovanje postojeceg komunalnog otpada zatim gradjevinskog suta (izrada odgovarajucih kaseta), ugradnja zastitnih folija i na kraju sloj humusa koji ce potpuno promeniti izgled prostora gde je sadasnja deponija.

Eto tako se ja prema tvrdnjama ovog medija “Danas” i „Glasa Šumadije“ bogatim samo jos da mi kazu kako i na osnovu cega?!?

Da li su uopste pitali bilo kog stručnjaka da im kaze koliko kosta tehnoločki proces i radovi na jednoj prosečnoj deponiji pa da to uporede sa cenom saniranja deponije Topola i onda eventualno da kazu ovo je vise placeno jer odgovorno tvrdim prema cenam na slicnim deponijama da smo prosli povoljno za novac koji ulazemo u odnosu na ono sto dobijamo.

“Glas Šumadije” od kojeg “Danas” preuzima tekstove nikada me nije pozvao, zatražio bilo kakvu izjavu, već onako na slepo prenosi baljezgarenja sa profila opozicionih odbornika u Topoli koji misle da je saniranje deponije samo to koliko odvezes ili dovezes smeca sa iste. Saniranje deponija je dosta nova oblast u Srbiji koja raste iz godine u godinu jer ne postoji opstina niti grad koji nema ovaj problem. To danas radi veoma mali broj preduzeca u Srbiji jer su potrebne odgovarajuce reference i vrlo strogi kriterijumi sto svako moze da vidi iz javnog poziva samo ako to zeli ali ocigledno da ne zeli, koga to i briga pa da nam kaze sta to nije dobro u projektu, da li je skupo ili jeftino, da se uporedi sa opstinama koje to sada rade ili su vec ovaj posao zavrsili kao sto je to sada Pozega ili ranije Cacak…. nego hajmo da ispljujemo Jovanovica sigurno on dobija neko “bogatsvo” na deponiji.

Čuo sam i na loklanoj skupstini da sam vlasnik manje ili vise svakog preduzeca koje nesto radi u Topoli sto je tek smesno i nije cak vredno pomena jer se na sajtu agencije za privredne registre (APR) jasno vidi vlasnistvo u svakoj firmi i to moze i dete iz osnovne skole da proveri ali ni to njih ne zanima ali je lako da se kaze “ma to je sigurno Draganovo”…. Eto toliko o jos jednom mom “bogacenju” a bice ih verovatno jos kada se odredi izvođač za kanalizaviju u Ljubeselu eto ponovnog “bogacenja”… Oni koji nikada u zivotu nista nisu ozbiljno radili verovatno i misle da se tako moze obogatiti ali ove novinare jos jednom molim da bez obzira da li proteziraju vlast ili opoziciju malo provere te tekstove koje prenose jer osim suda nemam drugog nacina da se zastitim od ovih lazi.

Ministarstvo zastite životne sredine će na dnevnom nivou pratiti sprovođenje ovog projekta, plus postoji specijalizovani nadzor koji je inace i radio izradu projekta koji ce kontrolisati izvođača i podnositi izvestaj opstini, a u koji ce imati uvid svi odbornici Skupštine kao i javnost. Ovo je projekat za ponos i resavanje problema koji treba da bude put drugima u okruzenju.

Fotografija: Ana Paunković
Tagovi:

1 thoughts on “Dragan Jovanović: Topola prva šumadijska opština koja radi rekultivizaciju deponije

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.