Dr Tijana Perić Diligenski: SNS planira da za kupovinu glasova potroši 462 miliona evra, a Agencija za sprečavanje korupcije izostavila sa liste za proveru sve važnije ministre, tužioce i policajce

Izbori 2023 Politika

Dr Tijana Perić Diligenski, potpredsednica Srbija Centra i kandidatkinja za narodnu poslanicu na listi Srbija protiv nasilja, izjavila je, gostujući u Dnevniku TV Nova S, da je Agencija za sprečavanje korupcije, kao najvažnija institucija te vrste u Srbiji, izostavila sa ovogodišnje liste za proveru imovine sve važnije ministre, tužioce i visoke funkcionere policije.

  • Još 1. novembra stupila je na snagu nova sistematizacija, koju je aminovao Odbor za pravosuđe na čijem čelu je Vladimir Đukanović Đuka. Direktor Agencije čistio je svoje dvorište u predvečerje izbora da bi uspostavio apsolutnu kontrolu i nadzor tokom kampanje, kao i kontrolu nad imovinom funkcionera. Interesantno je da su sa ovogodišnje liste za proveru imovine funkcionera izostavljeni svi važni ministri, tužioci, ali i visoki funkcioneri policije. Interesantan je slučaj tužioca Nenada Stefanovića, za koga je Agencija imala saznanja da je došlo do promene njegove imovine, što ništa nije registrovano u njegovoj imovinskoj karti. Isti je slučaj i sa Veselinom Milićem, koji je Agenciji prijavio samo jedan stan, a novinari su detektovali da u istoj zgradi ima još jedan stan koji nije prijavio.
  • Ovo agencija niti sme, niti želi da proverava. Imamo i slučaj Aleksandra Šapića, koji je Agenciji dostavio samo prvu stranicu ugovora za stan u Trstu, gde se ne vidi ni predmet kupovine niti neki bitan element. Mi obilazimo Srbiju i sve ovo pričamo ljudima. Građani su u grču i strahu, osećaju veliku nesigurnost, ugušeni su, bore se za egzistenciju i shvataju da ne mogu da žive normalno zbog korupcije. Shvataju da ne mogu da reše nijedno egzistencijalno pitanje, a da ne podmažu točkove mašinerije. Važno je da se ukine kumulacija funkcija i diskreciona ovlašćenja nad ekonomskim delatnostima. Ukoliko ostane ovaj model, onda će dodeljivanje benefita isključivo zavisiti od sprege ekonomske i političke elite. Smatramo da je potrebno da se promeni i izborni obrazac i jednim delom izborni sistem ili u većinski ili mešoviti sa preferencijalnim glasanjem, kako bi građani znali za koga glasaju, kako žive njihovi predstavnici i sa kakvom su imovinom ušli u politiku, zaključila je dr Perić Diligenski i dodala da nije hrabrih istraživačkih novinarki javnost u Srbiji ne bi znala za koruptivne fenomene.
  • CINS je pokazao da su institucije apsolutno zarobljene, da se podaci građana neovlašćeno koriste, čak i plan da SNS na kupovinu glasova potroši 462 miliona evra. Pitanje je odakle taj novac i koje je njegovo poreklo, jer građani su zainteresovani da znaju ko plaća političke partije i iz kojih izvora. Nisu sva sredstva legalna, naročito ako dolaze iz ozlogašenih izvora i crnih fondova. Da je tužilaštvo samostalno u postupanju itekako bi imalo osnova sumnje da se pokrene krivični postupak zbog povrede člana 156 Krivičnog zakona Republike Srbije, koji se odnosi na kupovinu i prodaju glasova, rekla je dr Perić Diligenski.

Ona je naglasila da je i isplata novca penzionerima i srednjoškolcima pred izbore, kao i podela vaučera deci u Beogradu kupovina glasova.

  • To je nelegalna aktivnost. Oni raspolažu imovinom građana Srbije kao da je njihova lična prćija i njihova slamarica. Imaju diskreciona ovlašćenja gde i kako će da plasiraju naš zajednički novac. Srbija Centar se zalaže da se ukinu takva diskreciona ovlašćenja nosiocima javnih funkcija, jer ona predstavljaju dodatni rizik za korupciju.

Dr Tijana Perić Diligenski, koja se više od decenije bavi problemima korupcije u srpskom društvu, ističe da država nikada nije građanima nešto poklonila, a da prethodno nije uzela.

  • To su sve sredstva građana Srbije, koja se plasiraju u zavisnosti od volje vlasti. Građani će biti zakinuti na nekom drugom planu, na primer kroz povećanje troškova života, istakla je dr Perić Diligenski.
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.