- Od početka programa operacija skolioza, teških deformiteta kod dece, koji se odvija u Kragujevcu, u proteklih sedam godina operisano je preko 80 pacijenata sa najtežim deformitetima kičmenog stuba, navodi dr Srđan Vlajović, specijalista ortopedije i traumatologije, specijalista spinalne hirurgije u novoj emisiji Na Zdravlje.
Klinika za ortopediju i traumatologiju Univerzitetskog kliničkog centra Kragujevac proslavila je značajan jubilej – pola veka postojanja. U toku prethodne godine, na klinici su izvršene 2023 hirurške intervencije i 38.680 specijalističih pregleda. Među najznačajnijim operacijama koje se izovde na klinici za ortopediju i traumatologiju jesu zahtevne operacije skolioze kod dece.
Doktor ističe višestruki značaj operacija skolioze kod dece koje se rade u kragujevačkom kliničkom centru, a nekada su se izvodile samo u inostranstu.
Značaj je i zbog jedne vrste komfora za roditelje i decu, jer lečenje obavljaju u svojoj zemlji, a sve to predstavlja i veliku uštedu za naš fond, objašnjava dr Vlajović.
Ove godine četiri puta imali su gostovanje profesora Venture, španskog spinalnog hirurga, koji je jedan od najvećih i najvernijih saradnika kada je reč o inostranim stručnjacima.
Iskustva koje nosi profesor Ventura su vrlo pozitivna, navodi sagovornik, a radeći sa njim, mnoge stvari su podigli na viši nivo: „Sada je on takav da Univerzitetski klinički centar Kragujevac postaje jedina institucija, odnosno jedina zdravstvena ustanova gde kompletno možemo da zbrinemo takve pacijente”.
Zbrinjavanje podrazumeva adekvatnu pripremu od strane pedijatra, anesteziologa, podrazumeva anesteziološki tim koji je osposobljen da radi sa najtežim pacijentima, operativno lečenje, rehabilitaciju.
- Od leta do danas operisano je dvanaest pacijenata, a prethodne nedelje smo operisali nova četiri slučaja, tako da se akcija nastavlja, kaže doktor Srđan Vlajović.
Reč je o operacijama deformiteta kičmenog stuba kod dece, uglavnom su to neuromuskularne skolioze, u sklopu raznoraznih sindroma gde su deca dodatno, tim deformitetom kičmenog stuba, koji deluje na njihov respiratorni i kardiovaskularni sistem, pored osnovnih problema, ugrožena.
O postojanju neke vrste prevencije doktor kaže da kada se radi o neuromuskularnim skoliozama u sklopu raznih sindroma, onda ima malo mogućnosti da se to prevenira, otkrije na vreme i spreči, međutim kod najvećeg broja idiopatskih skolioza koje nastaju u periodu rasta iz nepoznatog razloga, adekvatno prepoznavanje problema, prevencija, adekvatno lečenje može da u većem broju slučaja spreči operativno lečenje.
- Zato u našem Univerzitetskom kliničkom centru postoji ambulanta za skolioze gde se javljaju deca sa svim tim problemima, radi rane prevencije i otkrivanja deformiteta, zaključuje doktor Vlajović.