U Šumadijskom upravnom okrugu su do juče date ukupno 90.973 doze vakcina: prvu dozu je dobilo 51.907 gradjana, a obe doze 39.066.
Taj okrug ima oko 300.000 stanovnika.
Po podacima Instituta za javno zdravlje u Kragujevcu koji ima oko 150.000 stanovnika, prvu dozu vakcine je primilo 40.110, a obe 28.421.
Epidemiolog IZJZ Kragujevac Predrag Delić je rekao za portal Glas Šumadije da su epidemiološke procene struke da bi trebalo da bude vakcinisano 60 odsto stanovništva da bi se došlo do kolektivnog imuniteta.
Ponovio je da je imunizacija „najvažnija i najcelishodnije je sredstvo“ u borbi protiv korona virusa.
- Mi idemo i svakim danom smo sve bliži tome. Najvažnija dva preduslova kada je u pitanju vakcinacija, na prvom mestu masovnost, znači da odziv građana bude jako visok, i da se ta vakcinacija odigra u što kraćem vremenskom intervalu, rekao je Delić.
Kazao je da u poslednje tri nedelje u Šumadiji broj zaraženih izmedju 230 i 270, a u Kragujevcu izmedju 150 i 170 na dnevnom nivou.
Ocenio je da je „vanredna epidemiološka situacija“, ali istovremeno i stabilna.
- Te brojke ukazuju na dosta visok broj pozitivnih, ali ,opet, ukoliko napravimo poređenje sa trećim talasom, gde je na primer 1. decembra bilo čak 390 pozitivnih na dnevnom nivou, uzimajući u obzir i činjenicu da je u poslednjih 15 dana ta epidemiološka kriva relativno zaravnjena, da očekujemo u jednom trenutku i pad novoobolelih, možemo da kažemo da je pored svoje vanrednosti stabilna situacija u Šumadiji odnosno Kragujevcu, rekao je Delić.
Kazao je da je „treći talas“ epidemije bio „najstrašniji“ za Kragujevac i Šumadiju, a da je „četvrti“ „relativno stabilan“ za Kragujevac, izuzev opština Arandjelovac i Topola, gde je veći broj obolelih u odnosu na „treći talas“.
Delić je rekao da je klinička slika novoobolelih u Šumadiji sada „umerena do jako teška“.