Samo tokom vikenda tri kragujevačke porodice obratile su se Glasu Šumadije, tvrdeći da ekipe Hitne pomoći ne žele da izađu na teren, jer je neko od članova domaćinstva oboleo od korone, a svi su u izolaciji.
Kako se broj obolelih poslednjih dana u Kragujevcu dramatično pogoršava, građani, a naročito oni koji u porodici imaju obolele, sve vidnije su uznemireni. Zdravstvena radnica, koja je upućena u procedure koje su napravile kragujevačke zdravstvene ustanove, kaže da su ekipe Hitne pomoći dobro opremljene, da kod visoke temperature ili kod druge vrste hitnosti, izlaze na teren, ali i da bi građani, koji bi u „normalnoj“ situaciji mogli sami do lekara, trebalo da pozovu MUP.
Direktorka Zavoda za hitnu medicinsku pomoć dr Gordana Đokić za Glas Šumadije kaže da se Zavod u novonastaloj epidemiološkoj situaciji vodi istim, ustaljenim principima i procedurama i pomoć se ukazuje prema stepenu hitnosti, kako u ambulanti Zavoda tako i na terenu. Dodaje da ZHMP Kragujevac na dnevnom nivou obavlja konsultacije sa Institutom za javno zdravlje, Domom zdravlja, Urgentnim i Kliničkim centrom Kragujevac, kako bi , ističe, „iznašli najbolji i najbrži način za zbrinjavanje sugrađana“.
- Prehospitalna urgentna medicinska pomoć podrazumeva organizovanu, stručnu medicinsku pomoć na mestu akcidenta (povređivanja), odnosno nastanka oboljenja ili u ordinaciji zdravstvene ustanove, u toku transporta, pa sve do prijemno-urgentne službe ili urgentnog centra ustanova sekundarnog ili tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite.
Svako iznenadno narušavanje zdravlja ili pogoršanje zdravlja kod hroničnih bolesnika, nastalo zbog bilo kog uzroka koji može ugroziti život ili izazvati znatno oštećenje zdravstvenog stanja, smatra se stanjem u kome je potrebno ukazati urgentnu medicinsku pomoć, kaže dr Đokić i dodje da „transportna služba obavlja prevoze na osnovu naloga izabranih lekara, na kontrolne preglede u ustanove višeg stepena zdravstvene zaštite kao prevoz pacijenata na dijalizu“.