Lekari kragujevačkog Zavoda za hitnu medicinsku pomoć prva su „linija fronta“ u svim vanrednim situacijama. Bilo da je reč o masovnim skupovima, teškim saobraćanjnim nesrećama, ili kao sada – odlasku na teren u situaciji kada je pacijent, možda, zaražen korona virusom, a da to i ne zna.
Direktorka Zavoda, dr Gordana Đokić, koja insistira da se kod najave koristi njen formalno pravni status – V.D., kaže da su zdravstveni radnici ove ustanove potpuno osposbljeni, opremljeni i, što je i najvažnije, poštuju sve procedure prilikom izlaska na teren:
- Kolega sa terena pozovu i kažu da je potrebno da zbrinemo ili transportujemo pacijenta koji je pozitivan na korona virus, ili se sumnja. Ekipa se potpuno oprema. To podrazumeva zaštitnu opremu, skafandere, naočare, vizire, rukavice, kaljače… Jer, kada uđemo u kuću pacijenta, trudimo se, ukoliko tu već nema virusa, da ga mi ne unesemo. Kada završimo teren, ukoliko se pacijent prevozi do bolnice, sprovodimo internu proceduru: napravili smo kružni tok – na jedan ulaz ekipe izlaze kada odlaze na teren, na drugi ulaze; skida se zaštitna oprema, dezinfikuje se… Institut za javno zdravlje da nam je uputststva u vezi sa zaštitnom opremom. Na kraju smene oprema se pere u našem vešeraju, suši i u jednoj posebnoj se izlaže ultravioletnim zracima.
Dr Đokić ističe i da se na svaki teren „kreće kao da je pacijent zaražen koronom“. Kaže da je i od uvođenja vanrednog stanja pao broj poziva Hitnoj pomoći, ali da je broj lekara dovolja da se odgovori, kako kaže, „i u težim uslovima“.