Predsednik Odbora za zdravlje pokreta SRCE Prof. dr Dragan Delić u autorskom tekstu u listu Politika ukazao je na probleme ali i na rešenja vezana za srpsko zdravstvo.
- Uprkos „ružičastom“ stanju koje je proklamovano u zakonskim rešenjima koje garantuju „besplatno zdravstvo“ stanje u realnosti je drugačije. Zdravstveni sistem je izuzetno skup. Pored visokoobrazovnog kadra i skupocenih dijagnostičkih sredstava tu je i čitav niz dodatnih razloga. Međutim, izdvajanja za zdravstvo u našoj zemlji su daleko ispod onih koji mogu da omoguće ono što je garantovano zakonom. Javni rashodi zdravstva u 2019. godini bili su samo 353 evra po glavi stanovnika što je sedam puta manje od EU gde je prosek 2.565 evra, dok je u Norveškoj prosek 6.116 evra, piše Delić.
- Kada je u pitanju plaćanje privatnih lekara i laboratorija i kupovina lekova, to u našoj zemlji čini čak 42 odsto ukupne zdravstvene potrošnje. Prosečna zarada u zdravstvu je niža od republičkog proseka što dovodi do odlaska lekara u inostranstvo. U Srbiji u odnosu na pre deset godina ima 1800 specijalista manje. Njihova plata u Sloveniji je četiri ipo puta veća dok je u Nemačkoj čak dvanaest puta veća što je jasan pokazatelj gde se nalazi naše zdravstvo, navodi Delić u tekstu u Politici.
Dr Dragan Delić smatra da je „prvo što je potrebno – povećanje izdvajanja za zdravstvo „iz različitih izvora“.
- Uplatu za neosigurana lica treba povećati na nivo doprinosa za uključenje u obavezno zdravstveno osiguranje. Treba uvesti mogućnost dobrovoljnog dopunskog osiguranja. Prihodi od akciza na proizvode koji ugrožavaju zdravlje kao alkohol i duvan mogu biti delimično preusmereni na zdravstvo, njima treba da budu dodati prihodi od kocke i kladionica, smatra Delić.
Bolja organizacija i rukovođenje zdravstvenih ustanova može da smanji tekuće troškove do 20 odsto, ocenjuje potpredsednik Pokreta SRCE.
- Treba ustanoviti osnovni paket zdravstvenih usluga. Potrebna je potpuna digitalizacija sistema zdravstvenih usluga i ustanovljenje jednogodišnjih izveštaja za svakog osiguranika o uplaćenim i potrošenim sredstvima. Osnovu za rešavanje problema predstavlja „suočavanje sa istinom“ i saopštavanje istine narodu.