Član predsedništva stranke Srbija centar prof. dr Dragan Delić izjavio je da je Srbiji neophodna nova zdravstvena politika, a ne reforma postojećeg zdravstvenog sistema.
- Jedan od predloga je da imamo jedinstven zdravstveni sistem koji će biti povezan i funkcionalno, doktrinarno i ekonomski. Ova tri paralelna sistema koja postoje – državno, privatno, vojno nemaju svoje opravdanje. Osiguranik će sa svojom zdravstvenom knjižicom moći da bira gde će ići. Takođe, treba podići i primarnu zdravstvenu zaštitu odnosno stvoriti takve uslove rada za zdravstveno osoblje da mogu 85 odsto problema da apsolviraju na primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Moramo se posvetiti i prevenciji jer 85 odsto bolesti možemo da odložimo ili potpuno eliminišemo na taj način, rekao je prof. dr Delić u Dnevniku na Novoj S.
Kao neke od mogućih rešenja za unapređenje zdravstevnog sistema dr Delić je naveo i sistem nagrađivanja lekara i zdravstvenih radnika, edukaciju i kadrovsku politiku, nov način biranja direktora idr.
- Entuzijastično verujem da narodno zdravlje zavisi od međusobnog odnosa lekara i pacijenta koje je utemeljeno na uzajamnom poverenju i poštovanju. Prema istraživanju Štada grupe samo 54 odsto ispitanika u Srbiji veruje svom izabranom lekaru. Sedamdesetih i osamdesetih godina smo imali dobar zdravstveni sistem koji su kopirale i neke skandinavske zemlje. Urušavanje, progresivno, evolutivno i kontinuirano počinje devedesetih godina, rekao je Delić.
Prema njegovim rečima problemi u zdravstvenom sistemu se mogu grupisati u četiri oblasti: oblast finansiranja i potrošnje u zdravstvenm sistemu, organizacija zdravstvenog sistema, rukovođenje zdravstvenim sistemom i humani resursi odnosno kadrovska politika.
- To je na stotine i stotine problema koji postoje u zdravstvenom sistemu koji se samo uvećavaju tako da danas imamo probleme na više nivoa.
Peof. dr Delić je istakao da pandemija virusa korona neće biti i poslednja pandemija koja je zadesila svetsko stanovništvo.
- U ovom trenutku je 27 virusa na čekanju da daju određenu pandemiju. Ne možemo da sprečimo pandemije, pogotovo sa novootkrivenim infenktivnim agensom, ali možemo da utičemo na tok i intenzitet pandemije. Za to nam je neophodno znanje, dobar zdravstveni sistem, tehnologija i edukovano stanovništvo naoružano empatijom, zaključio je prof. dr Delić.