- Ovih dana svedoci smo svečanog potpisivanja Ugovora o radu u zdravstvenim ustanovama medicinskih i nemedicinskih radnika koji su bili angažovani za vreme pandemije koronavirusa. Na ovaj način zaposleno je preko 700 Kragujevčana kojima čestitamo na zasluženom zasnivanju radnog odnosu jer su se nesebično i hrabro angažovali u prvim redovima borbe sa ovim opasnim zdravstvenim izazovom, a tokom najtežih dana za celokupno zdravstvo u Srbiji u poslenjih 100 godina, navodi se u saopštenju dr Ane Santrač, specijalistkinje radiologije i odborničke kandidatkinje liste Nova snaga Kragujevca – Nikola Nešić.
Prenosimo saopštenje dr Santrač:
Međutim, u Srbiji se nažalost ništa ne uradi bez propusta što je slučaj i ovog puta. Naime, Institut za javno zdravlje Kragujevac, koji svojom delatnošću pokriva ceo Šumadijski upravni okrug, u stalni radni odnos nije primio nijednog radnika iako je tokom pandemije angažovao preko 20 ljudi. Osim šturih i nespretnih objašnjenja da Institut za javno zdravlje Kragujevac „nije lečio pacijente“ tokom pandemije koronavirusa i da se ova ustanova navodno „drugačije finansira“, javnost i zaposleni koji su se nadali stalnom zaposlenju bolje obrazloženje ovakve odluke do danas nisu dobili.
Lista „Nova snaga Kragujevca – Nikola Nešić“ u svoje i u ime celokupne liste „Srbija protiv nasilja“, čiji je autentični deo, želi da postavi nekoliko pitanja donosiocima ovakve nerazumne i sramne odluke:
– Zašto niko od angažovanih radnika nije dobio Ugovor o radu u Institutu za javno zdravlje Kragujevac ako se već ova ustanova svojski trudi da sebe predstavi kao krunu funkcionisanja zdravstvenog sistema u Šumadijskom upravnom okrugu?
– Da li je prijem stopiran od strane rukovodstva Instituta ili od strane Ministarstva zdravlja Republike Srbije?
– Da li će Institut za javno zdravlje Kragujevac dozvoliti sebi luksuz da se odrekne mogućnosti kadrovskog jačanja proverenim i dokazanim ljudima koji su u proteklom periodu iskazali odanost ovoj ustanovi, najadući se pritom da će se s druge strane to prepoznati i nagraditi zasluženim ugovorima o radu?
– Uzimajući u obzir činjenicu da je Institut za javno zdravlje Kragujevac ipak zaposlio određen broj radnika nakon „pika“ korone umesto dvadesetoro dokazanih ljudi, bilo bi u najmanju ruku korektno i ljudski da se ovim ljudima i celokupnoj kragujevačkoj javnosti objasni šta je to presudilo da prvenstvo prilikom zapošljavanja imaju neki drugi kandidati, a ne ljudi koji su svojim požrtvovanjem i odnosom prema pacijentima to svakako zaslužili?
Napominjemo da su istovremeno u radni odnos primljeni medicinski i nemedicinski radnici u drugim ustanovama koje takođe imaju specifičan način finansiranja – Zavodu za zdravstvenu zaštitu radnika i Zavodu za stomatologiju Kragujevac.