Srpski naučnici-istraživači sproveli su naučno istraživanje o uticaju pandemije COVID-19 na mentalno zdravlje i uspeli u onome o čemu maštaju mnogi svetski poznati naučnici – objavili rezultate svog istraživanja u vrhunskom svetskom časopisu najviše kategorije u nauci M21.
Naučno-istraživački tim činili su doktorandi medicinskih nauka sa Fakulteta medicinskih nauka iz Kragujevca: Teodora Safiye, Jakša Dubljanin, Bojana Milikić, Emina Popović i Draško Dubljanin, docenti Medicinskog fakulteta iz Beograda Isidora Vujčić i Eleonora Dubljanin, kao i profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Milanko Čabarkapa.
Istraživanje koje je obuhvatilo čak 1.057 punoletnih građana Srbije pokazalo se da su stres, anksioznost i depresija preovladavali u srpskoj populaciji tokom pandemije COVID-19. 28,9% ispitanika prijavilo je umerenu do tešku depresiju, 36,9% anksioznost, a 38,1% umerene do teške simptome stresa. Uznemirenost povezana sa vestima o COVID-19, osećaj bespomoćnosti, verovatnoća predstojeće smrti usled zaraze korona virusom i prisustvo simptoma COVID-19 bili su povezani sa višim rezultatima depresije, anksioznosti i stresa.
- Rezultati naše studije, osim što predstavljaju izuzetan naučni doprinos, mogu imati i praktičnu korist, odnosno mogu se upotrebiti za identifikaciju pojedinaca sa većim rizikom od psihološkog distresa, a pored toga i za razvijanje psiholoških intervencija i sprovođenje adekvatnih javnih strategija za očuvanje mentalnog zdravlja u vremenu pandemije COVID-19, kažu ovi istraživači.