Centar „Sveti Vasilije Veliki” u Maršiću kraj Kragujevca retka je crkvena ustanova u Srbiji koja brine o deci sa smetnjama u razvoju, a njome s mnogo ljubavi rukovodi protojerej Bojan Dimitrijević.
U selu Maršić kraj Kragujevca postoji crkva posvećena Svetom Vasiliju Velikom i parohijski dom u kome svoje slobodno vreme provode deca sa smetnjama u razvoju. Brigu o ovoj deci vodi paroh maršićanski, protojerej Bojan Dimitrijević (1975).
U Maršiću ima 600 domova, a crkva, koja je počela da se zida još 1991., konačno je podignuta 2008. godine. Parohijski dom je završen 2010, a 2017. je, posle niza peripetija, počeo s radom Centar „Sveti Vasilije Velike”, jedna od retkih crkvenih ustanova u Srbija koja brine o deci s posebnim potrebama.
Centar je otvoren s blagoslovom episkopa šumadijskog Jovana, a zbog korišćenja imena sveca u nazivu bilo je potrebno i odobrenje Sinoda Srpske pravoslavne crkve.
- Na ideju da pokrenem ovakav centar došao sam 2007. godine, kada sam u Ukrajini, tokom jedne ekskurzije, posetio manastir u Bančensku. Taj manastir je i dom dece bez roditelja, dece zaražene HIV-om i ometene u razvoju. Ima ih na stotine. Bio sam pod takvim utiskom da ništa drugo tada nisam mogao ni da vidim ni da pojmim, priča otac Bojan, koji je za paroha maršićanskog postavljen 2005. godine.
Crkva i parohijski dom u Maršiću podignuti su na pustoj parceli, zarasloj u kupine, koprivu i burjan, a svojevrsna bitka za Centar „Sveti Vasilije Veliki” kreće 2015., kada naš sagovornik, kako sam kaže, počinje da rešava administrativne zavrzlame.
- Mislio sam, nadao se, grad će pomoći, ali nije bilo neke vajde. I uopšte, naše institucije su spore, teško je pokrenuti taj mehanizam, uglavnom se sve svodi na samoinicijativu i spremnost pojedinca na žrtvu. Da ne zaboravim, mediji i novinari su mnogo pomogli, informišući javnost o našim aktivnostima. Centar „Sveti Vasilije Veliki” zvanično je počeo s radom 29. marta 2017, a prve štićenike smo primili već sledećeg meseca, navodi sveštenik Bojan Dimitrijević.
Parohijski dom u Maršiću ima 360 kvadrata. Deca sa smetnjama u razvoju mogu tu da borave svakog radnog dana od četiri po podne do osam uveče, a od petka uveče do ponedeljka izjutra mogu i da prespavaju. Decu dovode roditelji ili dolaze kombijem koji pripada Centru „Sveti Vasilije Veliki”. S njima rade pedagozi, defektolozi, medicinske sestre, a plan rada i ritam dnevnih aktivnosti osmislila je direktorka kragujevačke škole „Vukašin Marković”, defektolog Tatjana Simić.
- U Srbiji postoji 48 škola za decu sa smetnjama u razvoju. Najviše ih je u Beogradu, ali manjim mestima, poput Aranđelovca, nedostaju takve ustanove. U našoj školi imamo predškolsko, osnovno, srednje, kao i obrazovanje odraslih, za uzrast od sedam do 25 godina, a već tri decenije pružamo i usluge dnevnog boravka. Zato sam svešteniku Bojanu predložila da naši đaci dolaze kod njega posle pola pet po podne do kada mogu da budu kod nas. Imamo ukupno 120 učenika, a usluge Centra „Sveti Vasilije Veliki” koristi od 20 do 25 naših đaka. Taj prostor sam s timom saradnika osmislila kao prijatan ambijent u kojem deca mogu da provode slobodno vreme, da se zabave uz društvene igre ili da pogledaju neki film, objašnjava direktorka Simić, navodeći da roditeljske muke počinju tek pošto njihova deca napune 25 godina, kada više ne mogu da pohađaju „specijalne” škole.
Usluge crkvenog centra u Maršiću povremeno koristi i dvadesettrogodišnji sin Danijele Nešović, koja u Kragujevcu rukovodi radom Udruženja za brigu o osobama s autizmom.
- Imamo dobru saradnju sa sveštenikom Bojanom, zajedno smo realizovali nekoliko projekata. U Centar „Sveti Vasilije Veliki” moje dete ide jednom nedeljno, druga deca dolaze češće. Mnogo to znači i nama roditeljima, kaže naša sagovornica.
Centar „Sveti Vasilije Veliki” sarađuje s brojnim školama i organizacijama, pa i sa Ujedinjenim nacijama, koje su kroz projekte pomogle ovu ustanovu. Eparhija šumadijska izdvaja 2.500 evra godišnje, a sveštenik Bojan je od meštana Maršića nedavno kupio oko 50 ari zemljišta uz parohijski dom. Tu je planirao izgradnju drugog objekta i proširenje kapaciteta za smeštaj dece sa smetnjama u razvoju.
- Sada imamo mesta za dvanaestoro dece, s tim da sedmoro možemo sami da dovezemo našim kombijem, a u novom objektu, koji će imati 400 kvadrata, biće još dvadeset mesta, pola u dnevnom boravku, pola u celodnevnom, gde će moći i da prespavaju. Molim gradsku administraciju da mi izađe u susret i obezbedi potrebnu dokumentaciju kako na kraju ne bismo došli „fali ti jedan papir” situaciju. Novac za kupovinu zemljišta sakupila je srpska dijaspora u Americi, supružnici Marina i Luka Nikolić iz Čikaga, te Mira i Predrag Stojanović iz Milvokija, naglašava sagovornik „Politike”.
U novom objektu, kada bude gotov, verovatno će boraviti i sin Boriše Jocića, koji sada ima 14 godina i ide u školu „Vukašin Marković”. Dečak se rodio zdrav, ali je u četvrtoj godini, greškom lekara, dobio zapaljenje mozga koje je ostavilo trajne posledice.
- Čuo sam našeg predsednika kako kaže da je u državnoj kasi ostalo 50 milijardi dinara jer ministri nisu imali spremne projekte. Predlažem da se deo tog novca iskoristi za gradnju novog objekta škole „Vukašin Marković”, u kome bi se organizovao celodnevni boravak dece ometene u razvoju s područja Šumadije. Sadašnji izdvojeni objekat počeo je da tone i proglašen je nebezbednim , kaže ovaj Kragujevčanin.
Crkveni centar u Maršiću je ustanova u kojoj se možda bolje nego na nekim drugim mestima, zvanično predviđenim, sprovodi nacionalni program inkluzivnog obrazovanja.
- O inkluziji se mnogo priča, a malo se na tome radi. Inkluziju treba sprovoditi u praksi, a naša crkva mora da osluškuje i reaguje na aktuelne društvene pojave. Deca koja dolaze kod mene su pravi anđeli nad kojima bdi svetac. Zato, verujem, za pet godina rada nije bilo nijednog incidenta. Razumeti i prihvatiti drugačijeg od sebe, to je zadatak koji sam preuzeo na sebe u okviru Centra „Sveti Vasilije Veliki”, kaže paroh maršićanski.
- Božija ljubav i prosvećenost naroda, to nam je potrebno, poručuje na kraju razgovora protojerej Bojan, koji kao duhovnik Univerzitetskog kliničkog centra u Kragujevcu već dve godine ulazi u crvene kovid zone i pričešćuje pacijente zaražene virusom korona.