Radovi na sanaciji deponije „Torovi” u Topoli započeti su 1. jula, do sada, u prvoj fazi, koja bi trebalo da traje šest meseci, urađeni su pripremni radovi, geodetski i zemljani radovi, kao i radovi na ubrzanom, kontrolisanom otplinjavanju novoformiranog, odnosno novijeg tela deponije. Takođe, objašnjava Miloš Miljković, građevinski inženjer iz firme BMD Bau, u toku su i konstantno se izvode radovi na preraspodeli masa na starom telu deponije. Za sve to je do sada potrošeno oko 70 miliona, što je prema mišljenju sagovornika u skladu sa dinamikom kojom su izvršeni radovi na samoj lokaciji.
U okviru prve faze, za koju se iz državnog budžeta izdvaja 148 miliona dinara, nastaviće se radovi na preraspodeli masa, stabilizaciji kosina, a nakon toga sledi pasivna degazacija, odnosno upravljanje deponijskim gasom postavljanjem biotrnova.
- Pripremnim radovima je ustanovljeno da na novoformiranom telu deponije postoji koncentracija gasa metana koja treba da se ukloni. Radio se sistem u dva pravca, tako da je procenat gasa sveden na meru da ne dođe do samozapaljenja, a isto tako, na starom telu deponije biće postavljen sistem od 12 stacionarnih biotrnova koji će izvlačiti metan iz tela deponije. Smatram da ne bi trebalo da više dolazi do paljenja deponije, navodi Miljković.
Stručni nadzor nad radovima vrši „Enviro System doo” iz Beograda, a radove izvodi, takođe, beogradska firma MBD Bau.
Na pitanje šta se dešava sa komunalnim otpadom koji se i dalje dovozi, rečeno je da se on preusmerava na jagodinsku deponiju.
- Isto tako, projektom je predviđeno da količina otpada koja se javi kao višak se takođe odveze na deponiju tog tipa, navodi Miloš Miljković.