Nezavisno društvo novinara Vojvodine započelo seriju tribina o položaju medija civilnog društva. Sinoć je u Kragujevcu održana tribina na temu „Otporni mediji civilnog društva za obnovu poverenja građana” i „Mediji zajednice za dobrobit zajednice” na kojoj se govorilo o položaju lokalnih medija i o modelima za uspostavljanje njihove održivosti.
Dinko Gruhonjić, profesor na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, istakao je da je položaj lokalnih medija u Srbiji još jedan simptom deficita demokratije u društvu zato što je, kako kaže, lokalno informisanje praktički devastirano, tako da građani na lokalu suštinski, osim nekih „časnih izuzetaka, nemaju pravo informisanje nego imaju propagandu, imaju jednu mrežu režimskih medija, koji zapravo ne informišu nego služe za promociju vlasti i njihovih aktivnosti”.
Međutim, ono što su svetle tačke na lokalu, kako Gruhonjić kaže, jesu mediji zajednice koji, u ovakvom sistemu danas u Srbiji, pokušavaju da nadoknade deficit javnog informisanja na lokalnom nivou, u smislu da su oni praktično kao javni servis na lokalu.
- Problem naravno sa medijima civilnog društva na lokalu je u tome što su oni diskriminisani, što na konkursima za projektansko finansiranje medijskih sadržaja od javnog interesa, oni gotovo po pravilu ne dobijaju novac ukoliko je reč o nezavisnim i profesionalnim medijima nego novac dobijaju oni koji se zapravo ne bave novinarstvom suštinski nego se bave propagandom To je sada uzelo toliko maha da možemo zapravo govoriti o jednom udruženom kriminalnom poduhvatu kada je u pitanju taj novac, a da podsetimo, reč je o našem novcu, odnosno o novcu građana iz tih lokalnih samouprava, navodi on.
Gruhonjić naglašava da su lokalni mediji u gorem položaju od medija iz Beograda ili iz Novog Sada zato što su van fokusa šire javnosti, zbog čega su sami novinari, koji rade u tim medijima više izloženi različitim vrstama diskriminacije i nažalost u nekim sredinama otvorenih pretnji jer ih lokalne vlasti koje su navikle da rade u mraku zapravo dozivljavaju kao političke neprijatelje u nedostatku političke opozicije „što je naravno potpuno pogrešna percepcija”.
Dodaje da Nezavisno društvo novinara Vojvodine kroz ovaj projekat želi da naglasi značaj lokalnih informisanja, ali i da kroz neke preporuke pokuša da predloži osnivanje fonda za razvoj neprofitnih medija.
- Imali smo u komšiluku takve primere koji su se pokazali kao dobri i želimo da odvojimo žito od kukolja. Dakle, da damo jasne kriterijume koji mediji mogu da budu finansirani iz budžeta, a koji ne mogu. Kriterijum je veoma jednostavan – ukoliko prekršite kodeks novinara Srbije, ukoliko kršite zakone, koristite govor mržnje, jednostavno ne zaslužujete da budete finansirani iz budžeta, zaključuje Gruhonjić.