Dijana Vukomanović: Na Kosovu nastao bezbednosni vakuum – otvoreno pitanje bezbednosti Srba na Kosovu

Politika

Dijana Vukomanović, članica pokreta Srbije Centar „SRCE“, u intervjuu za list „Nova“, konstatovala je da odluke o napuštanju kosovskih institucija nisu donete spontano pred kamerama u Zvečanu, već u kabinetu jednog čoveka u Beogradu. Vukomanović je istakla da je radikalan potez povučen i da ima potencijal dalje da eskalira u „nepredvidljivim ili teško kontrolisanim pravcima“ i da će „vreme pokazati da li je ovo bio ishitreni blef, i koliko je imao ucenjivačkog potencijala da bi se od albanske strane izdejstvovali ustupci“.

Vukomanović je nadalje ukazala da je „otvoreno i pitanje bezbednosti Srba na severu Kosova jer je dobrovoljnim razduženjem policajaca nastao bezbedonosni vakum“.

  • Sada se postavlja pitanje ko će da garantuje bezbednost Srba i na severu Kosova i južno od Ibra zaključila je Vukomanović.

Ona je postavila i pitanje „da li Kfor i Euleks sada imaju dovoljno kapaciteta i adekvatnu obuku, za održavanje javnog reda i mira na Kosovu“. Vukomanović je istakla da bi predstavnici Srpske liste i predsednik Vučić trebalo da „javno preuzmu odgovornost za moguće loše ishode po Srbe“ ovakve politike sračunatog rizika koju vode.

Osvrćući se na incidentne situacije koje građani mogu da vide na sednicama Skupštine Srbije, Vukomanović je istakla da Srpska napredna stranka i vladajuća koalicija ne mogu dugo da izdrže argumentovanu ofanzivnu kritiku opozicije i iznela predviđanje da će doći i do prevremenih parlamentarnih izbora 2024. godine. Vukomanović je takođe osudila mizogine ili seksističke ispade poslanika vladajuće većine, ali je i ukazala da bi i Ženska parlamentarna mreža koju čine poslanice i vlasti i opozicije u Skupštini trebalo da se „samoukine i raspusti“ ako „na sve ovo što se dešava ćuti“ i zaključila da će „inače žene poslanice biti samo dekor Vučićevom režimu“.

Upoređujući politički profil aktuelnog predsednika Aleksandra Vučića i predsedničkog kandidata na nedavno održanim izborima, Zdravka Ponoša, Vukomanović je konstatovala da su Vućić i Ponoš u svemu antipodi:

  • Ponoš je demokrata, Vučić autokrata, Ponoš razume ideju i strukturu države, Vučić ne, on je vođa i navijač svoje partije.

Vukomanović je zaključila da bi se Zdravko Ponoš, svojim iskustvom rukovođenja Generalštabom vojske i diplomatskim iskustvom stečenim u Ujedinjenim nacijama, svakako bolje snašao na poziciji predsednika Srbije od Aleksandra Vučića, u uslovima aktuelnih turbulentnih međunarodnih odnosa.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.