Sa desne strane puta Rekovac-Ursule, na nešto više od dva kilometra od centra Rekovca nalazi se deponija koja se koristi više od dve decenije i koja zauzima prostor od preko jednog hektara.
Kako prenosi Radio Levač, ova neuređena i neogranizovana deponija veliki je ekološki i zdravstveni problem.
„Moramo priznati da se ova činjenica nikako ne uklapa u busanje u grudi prethodne i sadašnje vlasti opštine, da je Rekovac, odnosno Levač, ekološka oaza, pa im s pravom stavljamo na dušu ovo ruglo Rekovca i Levča.
Kako prenosi radio, bilo je mnogo obećanja, dogovora i sporazuma, a jedno od poslednjih je od 29. aprila 2021.god.Tada su Grad Kragujevac i opštine Aranđelovac, Knić i Rekovac potpisali Sporazum o zainteresovanosti za uspostavljanje saradnje u cilju utvrđivanja zajedničkog interesa za obavljanje komunalne delatnosti – upravljanja otpadom.
Sporazum su potpisali predsednici opština Aranđelovac – Bojan Radović, Knić – Srećko Ilić i Rekovac – Aleksandar Đorđević, a u ime grada Kragujevca koji je i koordinator aktivnosti, gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić. Izgleda da se sve završilo samo na “ zainteresovanosti“.
Radio Levač podseća šta je tada pre tri godine izjavio Đorđević:
„Imajući u vidu da opština Rekovac ima skromna budžetska sredstva i da svoj razvoj zasniva na poljoprivredi i turizmu, sa čistijom životnom sredinom imaćemo sve preduslove da budemo primer zelene opštine u Srbiji, čemu će doprineti i izgradnja kanalizacione mreže i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda koje su u toku.“
Šta je od navedenog u toku?
U Zakonu o upravljanju otpadom postoji posebno poglavlje „Obaveštavanje javnosti“ (Član 69) pa se pitamo zašto javnost malo zna?
Na primer, od 2000. do danas, Evropska unija donirala je više od 3.6 milijardi evra Srbiji za podršku razvoja u raznim sferama kvaliteta života, između ostalog i za zaštita okoline i lokalni razvoj. EU podrška je implementirana kroz saradnju sa Vladom Republike Srbije koja je sredstva preko projekata usmeravala lokalnim zajednicama. Da li je nešto od toga „dotaklo“ Rekovac to ne znamo.Treba reći da osnovna zakonska regulativa vezana za upravljanje otpadom u Republici Srbiji određuje opštinu kao administrativnu i prostornu celinu u čijoj je nadležnosti pitanje upravljanja komunalnim otpadom.
Deponije i smetlišta, predstavljaju specifične objekte koji mogu da imaju značajan negativan uticaj na životnu sredinu. Neposredno se javlja uticaj na vazduh, podzemne i površinske vode i zemljište.
Neadekvatno deponovanje otpada na nehigijenskim deponijama dovodi do zagađivanja zemljišta i podzemnih voda. Padavine koje se filtriraju kroz masu deponovanog otpada rastvaraju štetne materije, čime se zagađuju i zemljište i podzemne vode.
Dodatni problem je da zagađivanje tla nema isključivo lokalni karakter, nego dolazi do zagađivanja tla i podzemnih i površinskih voda na širem prostoru, a posredno i do ugrožavanja flore i faune u i na tlu. Problem je zagađivanje zemljišta u okolini, otpadom nošenim vetrom.
Agencija za zaštitu životne sredine – Ministarstvo zaštite životne sredine Republike Srbije, pristupili su formiranju baze podataka o deponijama na području Republike Srbije.
Gradovima i opštinama su dostavljena dva upitnika:
-Upitnik o deponijama i
-Upitnik o starim i divljim deponijama,kao i uputstva za njihovo popunjavanje
Upitnik o deponijama obuhvatio je podatke podeljene na više celina:osnovne podatke o opštini i službi koja upravlja deponijom, osnovne podatke o deponiji – lokaciji, geometriji, mehanizaciji, udaljenostima deponija od različitih objekata, opremljenosti deponije…
Od ukupnog broja gradova i opština Srbije samo četiri opštine među kojima i Rekovac, nisu dostavile tražene podatke (podatak sa sajta Agencije za zaštitu životne sredine -Ministarstvo zaštite životne sredine).
Rekovac je imao Plan upravljanja otpadom na teritoriji opštine Rekovac za period od 2010-2020.god.
„Pokušali smo da nađemo na nepreglednom i neurednom sajtu opštine Rekovac Plan za period od 2020-2030.god. Nismo uspeli pa se pitamo da li Plan postoji? „
Radio Levač još poručuje:
„Dok se problem sa deponijom ne reši, na putu za Ursule bar jedan kilometar pre deponije duboko udahnite, zaustavite disanje i dobro zatvorite prozore vašeg automobila.“
Izvor, Foto: Radio levač na Facebook