Delić: Zdravstvo u Srbiji je politizovano

Politika

Narodni poslanik i predsednik RO Srbija centra za zdravstvo prof. dr Dragan Delić izjavio je da nije dobro po zdravstveni sistem da sve odluke budu prepuštene Ministarstvu zdravlja i vladajućoj koaliciji, već da o tome treba da odlučuju ljudi iz struke.

„Imamo mi neka tela i institucije koje po zakonu moraju da savetuju, predlažu i utiču na promene. To su Nacionalni savet za javno zdravlje, instituti za javno zdravlje, stručne komisije… Njihov rad ne osećam. Sve je prepušteno Ministarstvu zdravlja koje nema stručni odnosno kadrovski kapacitet da promeni stanje u zdravstvu“, rekao je Delić u Danu uživo na N1.

On je dodao da problem stvara nekompetentno rukovođenje zdravstvenim sistemom.

„V. D. direktori su u najvećoj meri postavljeni prema partijskoj pripadnosti. Ne može svako da bude direktor zdravstvene ustanove. To moraju da budu osobe sa vizijom, idejom i znanjem“.

Prema njegovim rečima zdravstveni sistem u Srbiji je dosta afunkcionalan.

„Distribucija lekara nije ravnomerna. U Beogradu i Vojvodini je 35 odsto lekra, u unutršnjosti mnogo manje. Previše se čeka, usluga je spora, dijagnostika nije svuda dostupna. Ukupni troškovi u zdravstvenom sistemu su 42 odsto iz našeg džepa. To je indikator da zdravstveni sistem ne funkcioniše“.

Govoreći o listama čekanja Deić je rekao da ih, između ostalog, stvara povećan priliv bolesnika u zdravstveni sistem Srbije.

„Naše društvo je sve starije. Godine 2011. starijih od 65 je bilo 17,4 odsto, a 10 godina kasnije za 5 odsto više. Sa starošću dolazi i veliki broj hroničnih progresivnih bolesti. Starenje populacije donosi povećanu potrebu za odlaskom kod lekara za dijagnostiku, pa i hirurške intervencije“.

Delić je naglasio i važnost prevencije rekavši da „85 odsto smrtnih ishoda vezano za hronične nezarazne bolesti koje manje – više možemo preverinati. Malo se radi na zdravstvenoj edukaciji stanovništava. Pored toga, imamo nezdrave stilove života. Iz tog stanovništva se regrutuju bolesnici“.

Delić je napomenuo da se Odbor za zdravstvo Skupštine Srbije nije sastao nijednom od konstituisanja.

„Ne postoji politička volja ili zdrelost da se zdravstveni sistem u Srbiji suštinski radikalno promeni“, zaključio je Delić.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.