Narodni poslanik Srbija centra i predsednik RO za zdravstvo prof. dr Dragan Delić izjavio je da su tri najveća problema u zdravstvu, zbog kojih se stvaraju liste čekanja: Finansiranje zdravstvenog sistema, povećan priliv bolesnika u zdravstveni sistem i edukacija stanovništva, kao i nedostatak kompetentnih zdravstvenih radnika.
- Postoji veliki raskorak između proklamovanih prava pacijenata i odvajanja za zdravstvo koja ne mogu da ih prate. Srbija sedam puta manje, po glavi stanovnika, odvaja za zdravstvo. Godine 2011. starijih od 65 je bilo 17,4 odsto, a 10 godina kasnije za 5 odsto više. Sa starošću dolazi i veliki broj hroničnih progresivnih bolesti. Težište rada zdravstvenog sistema je na lečenju umesto prevenciji. Promocija zdravlja i prevencija bi smanjili pritisak na zdravstveni sistem, rekao je Delić u Insajder debati i dodao da je za 10 godina 1.800 lekara specijalista prešlo u privatnu praksu, inostranstvo ili farmaceutske kuće.
Delić je naglasio da je Srbiji neophodna nova zdravstena politika.
Jedan od predloga je uključivanje privatnih zdravstvenih ustanova i vojnog zdravstva u jedinstveni zdravstveni sistem Srbije. To bi omogućilo osiguranicima da slobodno biraju lekare i zdravstvene ustanove.
Delić se osvrnuo i na VD direktore zdravstvenih ustanova rekavši da su u najvećoj meri postavljeni prema partijskoj pripadnosti.
- Ne može svako da bude direktor zdravstvene ustanove. To moraju da budu stručne osobe sa vizijom, idejom i znanjem.
Prema njegovim rečima kadrovska politika je izmeštena iz zdravstvenog sistema i o tome odlučuje vlast.
- Imamo zakon iz 2013. o zabrani zapošljavanja, između ostalih i zdravstvenih radnika za popunu slobodnih radnih mesta. Da bi se primio lekar ili medicinska sestra to mora da odobri neka komisija u sastavu Vlade. Treba ukinuti taj zakon i zdravstveni sistem vratiti u ruke struke. Zdravstveni sistem mogu promeniti samo stručna lica, zaključio je Delić.