Univerzitet u Kragujevcu još uvek nije reagovao povodom prošlonedelje presude Višeg suda u Smederevu kojom je 16 optuženih u aferi Indeks, vezanoj za prodaju ispita I diploma na kragujevačkom Pravnom fakultetu, nepravosnažno osudjeno na ukupno 61 godinu zatvora. List DANAS i Glas Šumadije pokušali su danas da čuju šta o rečenoj presudi ima da kaže rektor kragujevačkog Univerziteta dr Nenad Filipović, ali je on odgovorio da će se oglasiti saopštenjem.
Taj odbor ni do sada nije morao da čeka, odnosno mogao je, s obzirom da ne utvrdjuje krivičnu odgovornost, već akademsku čestitost aktera afere Indeks, da se oglasi mnogo puta od februara 2007. kada su osumnjičeni profesori i saradnici pravnih fakulteta u Kragujevcu, Beogra du I Nišu pohapšeni, ali nije. Odbor za profesionalnu etiku Univerziteta u Kragujevcu koji, kako doznajemo, nije zasedao godinu dana, po svemu sudeći, neće to učiniti ni nakon presude smederevskog suda.
Ne oglašavaju se ni na Pravnom fakultetu čiji su rukovodici i profesori osudjeni na višegodišnje zatvorske kazne. Dekan tog fakulteta dr Dragan Vujisić juče nam je, u telefonskom razgovoru, rekao da fakultet ne može da reaaguje , jer u su u toj visokokoškolskoj ustanovi za presudu suda u Smederevu saznali iz medija, pošto još nije ni stigla na fakultet.
-Ta presuda je, u svakom slučaju, neprijatan trenutak za fakultet, ali i za Univerzitet i grad. Fakultet, medjutim, i posle te presude, svoj posao mora, kao što je to činio i pre nje, da radi što kvalitetnije i organizovanije. Da smo tako radili i da tako radimo , pokazuju činjenice da su naši studenti uspešni gde god da rade. Naši studenti su nedavno osvojili prestižnu nagradu na takmičenju mladih pravnika u Strazburu. Imamo veliku podršku studenata, kao i brojne sporazume sa državnim ustanovama i institucijama, kaže Vujisić.
Odgovarajući na pitanje: da li će Etička komiija fakulteta da ocenjuje akademsku čestitost osudjenih profesora, naš sagovornik kaže da najpre treba sačekati pravosnažnu presudu u tom slučaju. Pravosnažnu presudu, prema njegovim rečima, treba sačekati i kako bi se donela odluka šta će biti sa svim onim studentima za koje je u dosadašnjem postupku utvrdjeno da su kupovali diplome i ispite.
-Najpre treba da vidimo presudu Višeg suda u Smederevu, a odredjene procedure na fakultetu možemo da pokrenemo posle pravosnažne presude, poručuje Vijisić.
Piše: Zoran Radovanović
За оцењивање етичке одговорности првостепено осуђених наставника од стране Етичке комисије није била потребна ни првостепена пресуда, јер, етичка одговорност нема везе са кривичном одговорношћу. Али, како очекивати од декана Вујисића да било шта предузме, када је за свог продекана за наставу изабрао С. Ђ., иначе земљака, који је по писању медија првостепено осуђен на 3 године затвора и забрану обављања наставничке професије. За време док смо чекали пресуђење (у фебруару пуних 13 година), он је успео да плагира мастер рад студента; да плагира делове (150 страна) уџбеника пок. професора Правног факултета у Нишу, и да уџбеник под својим именом, а туђим текстом, објави у Републици Српској; да плагира делове два текста и објави у иностраном часопису, а после у факултетском зборнику … И све то, са доказима, већ више од године дана чека Етичку комисију Правног факултета, коју декан Вујисић неће да конституише … Сада, пошто је један члан из редова наставника поднео оставку (јер му иде избор у више звање, па мора да буде фин, да би пријављени и група истомишљеника гласала за њега), нико неће да се прихвати да буде у Етичкој комисији, а они који би хтели и смели не могу да добију потребан број гласова на НН Већу. …