Dani otvorenih vrata Muzeja “21. oktobar“

Društvo Kultura

Povodom pola veka od smrti jednog od naših najvećih umetnika, Petra Lubarde, Muzej 21. oktobar poziva sve građane da besplatno obiđu legat, ciklus slika „Kragujevac 1941“ kao i stalnu muzejsku postavku. Posetioci će i tokom praznika, Dana državnosti, 15. i 16. februara imati mogućnost da besplatno obiđu Muzej „21. oktobar“. Sretenje je datum kada Muzej obeležava svoju godišnjicu budući da je otvoren na taj dan 1976. godine.

U vrednoj umetničkoj zbirci Muzeja „21. oktobar“ posebno mesto pripada izuzetnom delu Petra Lubarde, ciklusu slika “Kragujevac 1941“, koji je poklon velikog umetnika Spomen-parku. Lubarda je uz ciklus 1969. godine, ostavio i testament sa jedinim zahtevom – da dela nikada ne napuštaju grad. Od otvaranja Muzeja 1976. godine, zbirka od 27 slika nastalih između 1966. i 1968. godine, različitih formata, deo su stalne postavke, poručuju iz Muzeja. Lubarda je ovim ciklusom posebno naglasio ideju o drami i tragediji, ali i nesalomivosti života uprkos smrti i razaranju. Jasnim asocijacijama i simbolima neosetno preklapa dve tragedije rata, ličnu – sopstvena teška iskustva iz logora Krems i kolektivnu, streljanje više hiljada civila Kragujevca i istovremeno obe podiže na bezvremene slojeve. Po njemu „Svaka tragedija je ljudska i nema lokalno obeležje”. Lajtmotiv ciklusa bili su Njegoševi stihovi iz „Gorskog vjenca”: „Na groblju će iznići cvijeće za daleko neko pokolenje.” Osobenost dela je što svaka od 27 manjih slika predstavlja neku vrstu skice i pripreme za veliko platno “ Dosta krvi, dosta ubijanja“, a istovremeno većina njih se mogu posmatrati i kao zaokružena, celovita dela koje šalju snažne poruke.

Petar Lubarda je rođen 27. jula 1907. godine u malom, kamenitom selu Ljubotinju, blizu Cetinja. Bio je jedan od retkih stvaralaca sa ovog podneblja koji je stekao internacionalnu slavu. Govorio je: „I, tek onda kada jedan umjetnik uspije da postane opšti prilog u razvoju umjetnosti, onda je on de facto i nacionalan.“ Umetničku školu u Beogradu upisuje 1925. godine. U Parizu je boravio od 1926. do 1932. godine i od 1938. do 1940. godine. U međuratnom periodu izlagao, pored Pariza, u Rimu, Beogradu i Hagu. Rat provodi u zarobljeništvu u logoru Štalag 17b u Kremsu, Austrija. Od 1947. do 1950. godine boravi na Cetinju, a od 1950. godine do smrti živi i radi u Beogradu. U maju 1951. godine priređuje samostalnu izložbu u galeriji ULUS-a koja je bila prekretnica u celokupnoj posleratnoj umetnosti kod nas.
Petar Lubarda dobitnik je brojnih nagrada i priznanja: Grand prix na I internacionalnoj izložbi u Parizu (1937.), I nagrada na Internacionalnoj izložbi u Hagu (1939.), Grand prix na Bijenalu u Sao Paoulu (1953.), I nagrada na III bijenalu u Tokiju (1955.), godišnju Gugenhajmovu nagradu (1956.), nagradu Umetničkog udruženja “Rabindranat Tagora“, Kalkuta (1970.), Herderova
nagrada (1973). Tokom pedesetih i šezdesetih godina 20. veka izlagao je u najprestižnijim galerijama sveta.

Bio je redovni član SANU.

Preminuo je 13. februara 1974. godine u Beogradu.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.