DANAS U POGONIMA YURE U RAČI TREĆINA OD UKUPNOG BROJA RADNIKA

Doba korone Društvo

Ako je suditi prema informacijama iz južnokorejske Yura korporacije, odnos prema zaposlenima u njenim fabrikama u Srbiji, u vreme pandemije COVID 19, i dalje nije ujednačen. Naprotiv, radnici u fabrikama Yure u Nišu i Leskovcu i jutros su, prenose mediji i navode naši izvori,  protestovali i odbijali da uđu u pogone, zbog nepostojanja odgovarajuće zaštite zaposlenih, dok su u pogonima te južnokorejske kompanije u Rači Kragujevačkoj počeli da primenjuju jučerašnji dogovor menadžmenta, fabričkog sindikata „Nezavisnost“ i opštinskog Kriznog štaba o zaštiti zaposlenih u halama, koje su juče pre podne propisali epidemiolozi kragujevačkog Instituta za javno zdravlje.

Predsednik Sindikata „Nezavisnost“ u fabrici Yure u Rači Saša Marković  kaže da ima informacije da su zaposleni u Yurinom preduzeću u Leskovcu i jutros protestovali, te da se još uvek nisu dogovorili sa menadžmentom o merama zaštite tokom rada u vreme epidemije COVID 19.  Istovetna situacija je i u fabrici južnokorejske korporacije u Nišu. U fabrici Yure u Rači, pak, propisane mere se, prema njegovim rečima, poštuju u potpunosti, odnosno u skladu sa jučerašnjim dogovorom poslovodstva i zaposlenih, koji su prethodna dva dana takođe protestovali i odbijali da uđu u pogone, zahtevajući da im se, zbog nepostonjanja mera zaštite, do kraja vanrednog stanja u Srbiji produži plaćeno odsustvo, koje  je i u Yuri, zbog epidemije COVID 19, bilo uvedeno 26. marta.

  • U prvoj smeni  angažovanoje tačno 222 radnika, dok će ih u drugoj u pogonima biti 200, što je u okvirima dogovora, prema kojem će u proizvodnom procesu da  bude angažovano oko 400 radnika dnevno od ukupno 1.200 koliko ih radi u Yuri. Istovremeno, svi radnici su opremljeni i maskama i zaštitnim rukavicama, za svakim radnim stolom je po jedan radnik, i razmak između njih je do dva metra. Hale su dezinfikovane, a ispred ulaza i izlaza su postavljeni sunđeri sa dezinfekcionim sredstvom. Povećan je i broj autobusa kojima se radnici iz Kragujevca i drugih okolnih mesta dovoze u Raču, tako da je u svakom autobusu bilo najviše do 15 putnika. Na ovaj način radićemo ove i naredne sedmice, a posle ćemo da vidimo,  rekao nam je danas Marković, naglašavajući da nijedan radnik Yure u Rači nije zaražen virusom korona, te da se nada da će tako i da ostane.

Dodaje da će radnicima Yure koji su i dalje na plaćenom odustvu prinudni odmor da bude plaćen isto kao da su radno angažovani. Prosečna plata u Yuri je, naime, oko 30.000 dinara, koliko iznosi zakonom propisana  minimalna zarada u Srbiji, ispod koje poslodavci ne mogu da plaćaju radnike.                    

Piše: Zoran Radovanović
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.