DAN SEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA U MUZEJU „21. OKTOBAR“

Društvo

U petak, 24. januara, od 11 do 16 sati, u Muzeju „21. oktobar“, Spomen-park „Kragujevački oktobar“ tradicionalno će obeležiti „Dan sećanja na žrtve Holokausta“.

Ovogodišnji program, pod nazivom „Holokaust: nasleđe fašizma 2“, još jednom će podsetiti na stradanja i sudbinu Jevreja u Drugom svetskom ratu. Program je sastavljen iz tri dela, kolažnog tipa (istorijska i filozofska razmatranja, sećanja preživelih, dokumentarna izložba, predstavljanje knjige), uz razgovor sa publikom na temu Holokausta, genocida i ratnih zločina.

Partneri u realizaciji programa su Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Centar za primenjenu istoriju, Udruženje „Jevrejska digitalna biblioteka“, Studentski Kulturni Centar Kragujevac, a čitav program se realizuje uz podršku Grada Kragujevca.

Program:

11:10 – Prvi blok/ HOLOKAUST I MLADI

– Nenad Glišić (SKC Kragujevac) – O malo poznatom događaju koji (možda) predstavlja prvo buđenje građanske svesti u Srbiji – Predstavljanje događaja o kome se sve više, ali i dalje nedovoljno govori, kada su u 19. veku stanovnici Kragujevca pisali peticiju sa namerom da zaštite svog sugrađana Jevrejina od proterivanja.

– Nada Banjanin Đuričić (Centar za primenjenu istoriju) – „Nacistička ideologija – mržnja, propaganda i vaspitanje“ i promocija publikacije „To što radiš važno je: učiti o Holokaustu po preporukama Jad Vašema – Kako prepoznati sakrivenu propagandu, i kako pristupiti učenju mladih o užasima Holokausta.

– Razgovor sa onima koji su preživeli Holokaust – gospođa Ester Bajer – lično svedočenje o Holokaustu.

PAUZA (10 minuta)

13:00 – Drugi blok/ O SUŽIVOTU JEVREJA I SRBA

– Biljana Albahari (Udruženje „Jevrejska digitalna biblioteka“) – zvanično otvaranje izložbe Jevrejskog istorijskog muzeja iz Beograda, pod nazivom „Jevreji Srbije – oficiri vojske Kraljevine Jugoslavije“ – Izložba vizuelno interpretira bogatstvo suživota dva naroda u vreme postojanja prve Jugoslavije.

PAUZA (10 minuta)

13:30 – Treći blok/ KAKO (O)POJMITI NEOPOJMLJIVO

– dr Vera Mevorah (nezavisna istraživačica) – “O čemu govorimo kada govorimo o Holokaustu: sećanje, istorija ili predstavljanje” – predavanje o predstavljanju Holokausta u istoriji, politici, društvu i umetnosti od Drugog svetskog rata do danas.

– Predstavljanje knjige D.J.Goldhagena i K.R. Brauninga „Obični ljudi – dobrovoljni dželati“.

O knjizi govore:

– Nada Banjanin Đuričić (Centar za primenjenu istoriju) – sociolog i jedan od priređivača srpskog izdanja knjige

– dr Srđan Prodanović (Institut za filozofiju i društvenu teoriju) – sociolog

– dr Predrag Krstić (Institut za filozofiju i društvenu teoriju) – filozof i jedan od priređivača srpskog izdanja knjige.

– Razgovor učesnika programa međusobno i sa publikom na temu Holokausta, genocida i ratnih zločina.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.