Povodom velike vremenske nepogode koja je zadesila rekovački kraj, obišli smo selo Nadrlje gde tom prilikom pričinjena najveća šteta. O šteti na voćnjacima, kao i načinima za prevazilaženje ove situacije razgovarali smo sa Milanom Ognjanovićem, poljoprivrednikom iz ovog sela.
„Ovde mi je u ovom voćnjaku nastradalo 200 stabala. Imam znači po 15-ak kg, one prve godine imaju rod, znači oko 2.500kg je sigurno otišlo šljiva. A imam i još voćnjaka koji su isto ovako nastradali – neki više, neki manje, ali svi su približno isto. Maline isto. Sve je otišlo za 15 minuta. Ja osiguravam na primer, ali ima dosta ljudi koji ne osiguravaju jer je skupo osiguranje i država treba da pomogne na neki način. Povraćaj imamo 40%, ali ima opština koje imaju po 70%. Na primer, realno bi bilo da bude 80% svima povraćaj – i svaki poljoprivrednik da osigurava. I posle, kad se desi ovako… Ovo se ne dešava stalno. Bije grad, ali ovo je bilo katastrofaˮ.
Na pitanje kako se osećao kada je video koliko voća je stradalo, Milan odgovara:
„Katastrofalno. Znači, juče ujutru si imao sve, a sinoć već nemaš ništa. Mnogo strašno. Tuga i žalost. Zgrade je polupalo, crepove… Meni je na primer ovču štalu raskrilo, podiglo limove, najlone, svašta se dešavalo… Ostali smo na nuli i u minusu”.
Pošto su u pitanju mlada stabla, Ognjanović naglašava da su posledice neminovne, jer posle štete kao što je jučerašnja ne mogu da zarastu. Ogromna količina ploda opala je prilikom same nepogode, dok najveći deo visi na veoma oštećenim granama.
U ovom kraju štete od grada finansijski se sanijaru trgovinom drvenom građom, ali kako naš sagovornik navodi, u pitanju je katastrofalna šteta koja će se teško sanirati.
Put kroz Nadrlje mestimično je zatrpan naslagama zemlje koje je voda tokom nevremena nanosila, a pojedina stabla sasvim su ogolela od siline grada, te se pokidano lišće nalazi posvuda.
Piše: Janko Milošević
Nadam se da ce drzava shvatiti da je ovde pomoc hitna. Ovo je radni narod koji je ostaO BEZ ICEGA.