U petak, 19. oktobra, u 18 sati, u Svečanoj Sali Prve kragujevačke gimnazije, Studentski kulturni centar Kragujevac ugostiće tribinu Srpsko-jevrejskog pevačkog društva „Da se nikada ne zaboravi, Holokaust, da se nikada ne ponovi – muzika piše sećanja“.
Srpsko-jevrejsko pevačko društvo već deset punih godina organizuje tribinu/radionicu koja ujedno predstavlja čas istorije, muzičkog i psihologije, nastojeći da osnaži i edukuje mlade u borbi protiv netolerancije, agresije, predrasuda i antisemitizma. Tribini je do sada prisustvovalo preko 14 500 posetilaca, prvenstveno mladih, srednjoškolaca i studenata.
Učesnici tribine su renomirani stručnjaci: profesor Dragan Popadić, socijalni psiholog (Filozofski fakultet), kao i autor tribine, Marlena Vajnberger – Pavlović, predsednica Srpsko-jevrejskog pevačkog društva. Posebnost ovih javnih časova čini i učešće preživelih žrtava, a publika u Kragujevcu će imati priliku da čuje ispovest Sonje Demajo Lunginović. Na ovaj način, iz tri ugla predstavljena je priča o Holokaustu, srpskim i romskim žrtvama, a sa akcentom na podizanju svesti o nastajanju i štetnosti predrasuda, stereotipa, o važnosti individualne odgovornosti, razvijanja sposobnosti prepoznavanja zločina, žrtve, zloupotrebe vlasti, o potrebi borbe protiv rasizma i ksenofobije.
Izlaganje govornika praćeno je nastupom hora, koji dodatno pojašnjava i oslikava dešavanja, atmosferu, kao i jednu od poruka tribine − muzika piše sećanja na sve žrtve.
Pokrovitelj projekta je Ministarstvo prosvete, a podršku su pružili i međunarodni fondovi (Ambasada Nemačke, Austrije, Izraela, Jevrejski humanitarni fond u Holandiji, Švajcarska agencija za razvoj i dr) i srpske institucije (Ministarstvo kulture, rada i socijalne politike, Spoljnih poslova, Sekretarijat za kulturu, za sport i omladinu, Kancelarije za ljudska i manjinska prava, za vere, za mlade,potom i gradske opštine, pojedini centri za kulturu, kompanije ERSTE banka, TRAG fondacija i dr).
Projekat je dobio i međunarodno priznanje na konferenciji Evropski Forum Wachau, (Austrija, 2011, 2012 , 2013 , 2014 i 2016), u Moskvi (Svetska konferencija protiv nacizma, januar 2012), kao i preporuke Saveta Europe (2011, 2012, 2016), Yad Vashem, Izrael (2013, 2014, 2018).