Da li znate šta je nepovratna klapna (kontra ventil)?

Društvo Milica

Kada živite u zgradi na Vas direktno ili indirektno utiču i komšije iz stanova u bizini Vašeg. Nekada imate sreće pa se sa svima može lepo razgovarati, kako bi se sprečili nepotrebni sukobi, a nekada to nije slučaj. Nažalost, problemi sa vodovodnim instalacijama se mogu desiti i kada svi u zgradi “vode računa”.

Problem koji se stalno ponavlja

Živimo na prvom spratu četvorospratnice. Čovek bi pomislio da sa samo pet stanova u vertikali nećemo imati problema sa zapušenjem vodovodne cevi na svakih par meseci, ali na nesreću to nije slučaj. Komšinica iznad nas kaže da kod nje nema šta da se začepi, jer ona godinama održava sudoperu uz pomoć sode bikarbone i da su za sve krivi oni iznad nje. A oni iznad nje su firma koja iznajmljuje stan kao poslovni prostor i ko god da Vam otvori vrata kaže da on sigurno ne prosipa talog od kafe u sudoper, jer oni čak i ne piju kafu. Problem pravi i to što je na istu vodovodnu cev priključna mašina za sudove ili veš mašna (ako ne i obe) u skoro svim stanovima, jer su zgrade građene 60-ih i tada je postojala ideja zajedničke vešernice za sve stanare.   

Pokušaj sprečavanja problema

Na sastanku kućnog saveta Upravnik je pokušao da edukuje sve stanara o tome šta nikako ne bi trebalo bacati u sudoperu:

  • talog od kafe, nastao njenim kuvanjem
  • ulje i mast korišćene za pripremu hrane
  • brašno, ostatke testa, pirinača i voća
  • ostatke mesa, hrskavicu i ljuske od jaja

U teoriji, svi se toga pridržavaju, a u praksi? U praksi je lakše prosuti malo ulja u sudoperu, nego obrisati tiganj ubrusom i taj ubrus baciti u kantu. Naravno, ako se to radi jako retko do problema neće doći. Ali to kod naših komšija očigledno nije slučaj.

Probale smo da sa vremena na vreme same očistimo deo ispod nas ručnom sajlom. Problem je što začepljenje može da počne da se formira iznad nas i da ga velika količina vode (koja nastaje izbacivanjem vode iz veš mašine) spusti ispod nivoa naše sudopere već nakon par minuta od našeg čišćenja.    

Slučajno smo saznale kako da rešimo problem

Prošle nedelje je opet krenulo da se čuje “klokotanje” u cevi i pozvale smo vodoinstalatera da odčepi vertikalu. Iako je vodoinstalater bio najavljen, komšinica je baš tada morala u banku, a firma koja iznajmljuje stan je imala važan sastanak i nikako im nije odgovaralo da “prlja po stanu”. Nakon što je saslušao sve o našim problemima i očistio šta je mogao, vodoinstalater nam je predložio da ugradimo nepovratni ventil iza sudopere. Ako i Vama nepovratni ventil ne zvuči poznato – ovaj mali uređaj sprečava vodu da se vraća nazad u (ovom slučaju) sudoperu, tako što se ventil zatvara kada pritisak vode poraste. Dok je pritisak u normalnim granicama, voda nomralno otiče. Sam uređaj košta par hiljada (u zavisnosti od materijala i proizvođača, a potrebno je platiti i ugradnju. Mi se svakako nismo dvoumile, jer nam je njegova ugradnja omogućila da se ne plašimo da ćemo po povratku u stan naći sudoperu potopljenu tamnom vodom neprijatnog mirisa.

I komšija ispod nas je odmah prihvatio ponudu za ugradnju nepovratnog ventila. Ukoliko dođe do problema začepljenja cevi, voda više neće izbijati kod njega i nas, ali će se problem pojaviti na spratu iznad. Ali mi na to ne možemo da utičemo. Mada ne bi trebalo da do problema dođe, s obzirom da se tamo pazi na čišćenje sudopere, a i kafa se ne pije. 🙂

Fotografija: https://www.pexels.com/photo/plumber-installs-pipe-fittings-6419128/
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.