Da li je Kragujevac bliže izgradnji deponije Vitlište – Usvojeno rešenje o utvrđivanju javnog interesa za eksproprijaciju

Društvo Ekonomija Grad

Izgradnja regionalne deponije Vitlište u Kragujevcu najavljuje se godinama, a ovog meseca načinjen je korak bliže u relanizaciji tog projekta, piše eKapija . Vlada Srbije na nedavnoj sednici je po predlogu Gradskog pravobranilaštva grada Kragujevca usvojila rešenje o utvrđivanju javnog interesa za eksproprijaciju nepokretnosti, u cilju izgradnje saobraćajnice i same deponije komunalnog otpada, a u skladu sa Planom detaljne regulacije „Vitlište“ u Kragujevcu i Prostornim planom grada Kragujevca, i to na nepokretnostima u KO Korman i KO Gornje Komarice.

Šta je predvideo PDR „Vitlište“ u Kragujevcu

PDR „Vitlište“ koji je usvojen pre nešto manje od tri godine, kako je tada ukazano, donet je u cilju rešavanja jednog od glavnih i višedecenijskih problema Kragujevca – odlaganja komunalnog otpada.

  • Ekspolatacioni vek postojeće deponije Jovanovac, koja se prostire na oko 15 ha, pri kraju je i predstavlja centralni ekološki problem u Kragujevcu i značajnu pretnju za životnu sredinu i zdravlje. Deponija ne zadovoljava osnovne sanitarne, tehničke i higijenske uslove za odlaganje otpada, pa je predviđeno njeno zatvaranje. Pored toga, na teritoriji opštine identifikovano je i oko 240 lokalnih smetlišta, a 30% seoskog stanovništva nema mogućnost odlaganja otpada u kontejnere. Ova „ekološka bomba“ je udaljena 3 km od centra grada, u neposrednoj blizini naseljenog područja i u zoni koja je trenutno vrlo razvojno aktuelna i gde su realizovani značajni državni projekti.

Elaborat o uporednim analizama predloženih lokacija za novu deponiju urađen je 1986. godine i na osnovu procene kapaciteta, topografije, prirodnih uslova, geografskog položaja i ekonomskih parametara lokacija Vitlište izabrana je kao najpogodnija – ukazano je u PDR-u za novu deponiju.

Sanitarna deponija Vitlište je, kako je istaknuto, kroz viša planska dokumenta planirana kao savremena regionalna deponija, sa svim obaveznim pratećim objektima i površinama.

  • Projekat izgradnje Regionalnog centra za upravljanje otpadom Šumadija rezultat je dogovora zainteresovanih jedinica lokalne samouprave za stvaranjem održivog, funkcionalnog, fleksibilnog i savremenog sistema upravljanja otpadom. Dogovor je ozvaničen potpisivanjem Sporazuma o zainteresovanosti za uspostavljanje saradnje u cilju utvrđivanja zajedničkog interesa za obavljanje komunalne delatnosti – upravljanja otpadom između grada Kragujevca i opština Aranđelovac, Knić i Rekovac. To podrazumeva izgradnju savremenog Regionalnog centra Šumadija, za odlaganje i tretman otpada, što uključuje liniju za selekciju sekundarnih sirovina, savremeni tretman biološkog otpada, mogućnost primene odgovarajuće tehnologije za energetsko iskorišćenje otpada i prostor za odlaganje nereciklabilnih komponenti, uključujući i inertan otpad. Prethodni tretman, pretovar, kao i delimična selekcija, predviđa se na lokaciji transfer stanice, a postoji mogućnost i pridruživanja drgugih opština u okolini – pojašnjeno je u planu.

Površina obuhvata Plana iznosi 141.84 ha. Planirana deponija nalaziće se istočno od centra grada na oko 9 km i obuhvata naselja Korman, Maršić i Gornje Komarice.

U okviru kompleksa „Vitlište“ predviđen je reciklažni prostor (sa potrebnim pratećim objektima i opremom za organizovanje reciklaže).

Planirane celine

Deponija – obuhvataće prostor namenjen formiranju regionalne deponije komunalnog otpada /Regionalnog centra za upravljanje otpadom „Šumadija“, pristupni put od postojećeg mosta i površine u neposrednom okruženju

Naselje – obuhvataće deo naselja Korman u kome se planira nova, pristupna saobraćajnica za regionalnu deponiju

Predviđeno je da deponija ima deo Regionalnog centra za upravljanje otpadom, glavnu radnu površinu smeštenu u prirodnoj uvali (prijem, selekcija, izdvajanje posebnih tokova otpada, tretman otpada, potencijalno posebna parcela za termovalorizator), površine za privremeno skladištenje, površine na kojima će se izgraditi sanitarne kasete za odlaganje otpada (telo deponije). U planu je i ulazna zona (površina uz pristupni put i ulaz u kompleks), odnosno prostori planirani za realizaciju pratećih namena i usluga (servisno administrativna zona: upravna zgrada, parking, laboratorije, garaže, radionice i druge namene i usluge).

Maksimalna spratnost objekata moći će da bude P+2 (3 nadzemne etaže) i odnosi se na administrativno-upravne objekte. Visine drugih objekata nisu definisane (objekti mogu biti i viši) i zavise od specifičnosti i zahteva tehnološkog procesa. Dozvoljena je izgradnja podrumske ili suterenske etaže ukoliko ne postoje smetnje geotehničke i hidrotehničke prirode.

U okviru građevinskog kompleksa deponije planira se formiranje intenzivnijeg zelenog zaštitnog pojasa u vidu prstena, u cilju sprečavanja podizanja i raznošenja lakih frakcija otpada i prašine sa deponije na veća rastojanja, u cilju zaštite od buke i širenja neprijatnih mirisa i smanjenja aerozagađenja. Ovaj pojas ujedno ima i vizuelno-estetsku ulogu. Zeleni zaštitni pojas za potrebe građevinskog kompleksa regionalne deponije „Šumadija“, formiraće se od postojećeg šumskog i poljoprivrednog zemljišta.

Izvor: eKapija
Tagovi:

1 thoughts on “Da li je Kragujevac bliže izgradnji deponije Vitlište – Usvojeno rešenje o utvrđivanju javnog interesa za eksproprijaciju

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.