Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti „jedina tačka ulaska u pravosuđe“ i kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema i da li je Venecijanska komisija zaista usvojila pozitivno mišljenje na predloženi Nacrt, kao što tvrdi ministarka pravde?
O tome se razgovaralo tokom diskusije u organizaciji Centra za pravosudna istraživanja i Udruženja građana Peščanik.
Sudijski pomoćnik u Privrednom sudu u Beogradu Đorđe Prpa rekao je da je Ministarstvo pravde izašlo sadva konfliktna nacrta Zakonao Pravosudnoj akademiji.
- Po jednom ne postoji druga opcija da se postane sudija ili javni tužilac osim kroz obuku preko Pravosudne akademije. Druga varijanta je uzela u obzir postojeće sudijske i tužilačke pomoćnike, ali obe na kraju dovode do toga da Pravosudna akademija ima primat u odnosu na tradicionalni, odnosno mentorski sistem obuke, rekao je Prpa koji je i član Upravnog odbora Asocijacije sudijskih pomoćnika.
Ukazujući na postojeću konfliktnost Zakona, Prpa je upozorio da će ovakav Zakon samo pogoršati problem.
- Imaćemo situaciju da će pravosuđe, paradoksalno, postati potpuno neuređen sistem u situaciji kada moramo da imamo vrlo ekspeditivne konkurse na kojima se ekspeditivno biraju nosioci pravosudnih funkcija kada prethodni idu u penziju, dodao je on.
Sudija Prvog osnovnog suda u Beogradu Vesna Bogosavljević ukazala je da pravosuđu predstoje velike promene jer će u narednih pet godina u penziju otići 31 posto, odnosno 770 sudija. Ona je dodala da u narednih 10 godina u penziju odlazi 62 procenta, odnosno čak 1.540 sudija.
- Doći će do velike smene generacija, a situacija je takva da su mladi ljudi nezainteresovani da dođu u pravosuđe. Posle završenog Pravnog fakulteta opredeljuju se za profesije koje su bolje plaćene, gde su bolji uslovi za rad, rekla je Bogosavljević koja je i članica Upravnog odbora Društva sudija Srbije.
Ona je navela da je opterećenost sudija ogromna, da postoji veliki broj predmeta u radu, a da su plate izuzetno male.
- Mi smo na trećem mestu u Evropi i samo tri zemlje imaju manje plate od nas – Moldavija, Gruzija i u zadnje vreme Severna Makedonija. Trećina radi za platu koja je približna minimalnoj plati, uz ogroman posao, rekla je Bogosavljević.
Ona je navela da se modelom Zakona kojim se od pravnika traži da posle završenog fakulteta polažu pravosudni ispit, prijemni kada postaju pripravnici i saradnici, a sada i da idu na Pravosudnu akademiju, samo usložnjava proces njihovog izbora.
Bogosavljević je rekla da Pravosudna akademija postoji u nekim zemljama, ali da ne odgovara našem sistemu i da kao institucija nije dala pozitivne rezultate.
- Imala je niz afera i u ovom momentu joj se nikako ne može poveriti tako važan zadatak da vrši selekciju kadrova. A ovim modelom ona suštinski vrši izbor pre izbora. Ona nudi kandidate Visokom savetu sudstva koji će samo od tih ponuđenih moći da izabere buduće nosioce pravosudnih funkcija. To je ono što se ne sme dozvoliti, upozorila je Bogosavljević.
Ona je navela i da se uvođenjem predstavnika izvršne vlasti u organe Pravosudne akademije, pravosudni saveti lišavaju ovlašćenja da biraju koja im daje Ustav.
Bogosavljević je podsetila da je Venecijanska komisija vratila predlog Zakona na ponovnu javnu raspravu uz zamerke koje je uputila.
- Ne treba da zaboravimo da je od strane Venecijanske komisije bilo i nekih predloga i pozitivnih mišljenja koje mi nismo prihvatili, protiv kojih smo se borili i izborili, rekla je Bogosavljević.
Ona je podsetila na izmene Ustava 2022. godine kada je bilo predloga koje je Venecijanska komisija pozitivno ocenila, ali da je protiv njih ustala celokupna stručna javnost i civilno društvo u Srbiji, dovodeći do drugačijih izmena Ustava.
- Došli smo do toga da su se predstavnici zakonodavne vlasti sklonili iz procesa odlučivanja o izboru sudija. To sada radi Visoki savet sudstva. Došlo se do toga da se u Visokom savetu sudstva izostave predstavnici izvršne vlasti. To su sada sudije i istaknuti pravnici, rekla je Bogosavljević.
Ona je upozorila da se sada ponovo uvodi ono čega se vlast odrekla 2022. godine.
- Ovako ponuđenim rešenjem pravosudni saveti se lišavaju njihovih ustavnih ovlašćenja, uvode se predstavnici izvršne vlasti u organe Pravosudne akademije, a samim tim u proces odlučivanja i to je nešto protiv čega se moramo boriti i ja nadam da ćemo se i uspešno izboriti, rekla je Bogosavljević.
Bogosavljević je dodala da je sudska vlast jedina grana vlasti kojoj Ustav garantuje nezavisnost.
- Visoki savet sudstva je izdao saopštenje koje tu poziciju pokušava da odbrani i takođe je izrazio stav protiv Pravosudne akademije kao jedine tačke ulaska, rekla je Bogosavljević.
Ona je navela i da akcenat treba da bude na obuci, a ne na instituciji, odnosno da ovo treba da bude Zakon o obuci u pravosuđu, a ne Zakon o Pravosudnoj akademiji.