Crkva palim borcima – Monografija o hramu u Vučkovici

Društvo Kultura

Povodom proslave hramovne slave Pokrova Presvete Bogorodice i obeležavanja 97 godina od podizanja crkve u Vučkovici 14. oktobra (baš na dan slave) izašla je monografija o hramu u ovom gružanskom mestu. Autor knjige Toma Todorović, novinar i publicista nazvao ju je (kako i sam hram narod zove) „Crkva palim borcima” zbog velikog broja žrtava koje je ovo mesto imalo u ratovima od 1912. do 1918. godine. U to vreme Vučkovica je imala 183 domaćinstva a u ratovima su poginula 102 Vučkovca a 85 njih je teško ranjeno.

– Prvi sastanak Odbora za izgradnju crkve je bio početkom 1921. godine i tada su meštani odlučili da podignu spomen – crkvu izginulim ratnicima u oba balkanska i Prvom svetskom ratu. Temelj je osveštan 29. juna tri godine kasnije. A sama gradnja crkve je završena 1929. godine, kaže autor Todorović koji je iščitao sve zabeleške sa sastanaka Odbora za podizanje hrama koje se i danas iako dobrano požutele još uvek čuvaju u arhivi vučkovačko-brnjičke parohije.

AUTOR KNJIGE TOMA TODOROVIĆ, NOVINAR I PUBLICISTA

Po njemu ni jedna crkva na području naše Eparhije šumadijske nije građena na način kako su je podizali ondašnji žitelji Vučkovice.

– Nakon tri godine od velikog rata tadašnji učitelj Joksim Vasović je pokrenuo incijativu za izgradnju crkve da bi se odužili svim palim i ranjenim ratnicima za sve ono što su dali za otabinu. Prosto je neverovatno sa koliko su entuzijazma ondašnji meštanu, uprkos velikom siromaštvu, prionuli na izgradnju hrama. Krenuli su sa sakupljanjem dobrovoljnih priloga. Tada su ljudi bili nepismeni ali sjajni organizatori i dobri domaćini. Odabrali su desetak izaslanika koji su sakupljali priloge u čitavom Gružanskom srezu. Svaki prilog je pedantno zabeležen – visina donacije, ime i prezime priložnika i datum kada je dat, navodi Todorović.

Donatorski ručkovi pre skoro jednog veka

Osveštanje temelja obavio je vladika žički Jevrem (Bojović) čije je sedište bilo u Čačku (a posle njegove smrti 1933. godine je izmešteno u manastir Žiču).

– Delegacija seljana je izašla pred vladiku i dočekali su ga u Ribešu kod Knića i to svi na konjima sa zastavama što je izgledalo jako svečano. Delegaciju za doček vladike predvodio je predsednik opštine Vučkovica (ovo selo je tada bilo opštinsko mesto za Vučkovicu, rašković i Knić) a vladika Jevrem je u došao automobilom.

SPOMEN PLOČA POGINULIM RATNICIMA NA HRAMU POKROVA PRESVETE BOGORODICE U VUČKOVICI

Sem prikupljanja novca meštani su gradili crkvu svojim dobrovoljnim radom.

– Zanimljivo je da su ondašnji seljani pre skoro čitavog veka organizovali, kao što se to danas radi – donatorske večeri. Oni su dve godine uzastopno pravili gozbu u selu. Naparili su ručak za 50 zvanica i na njega pozvali sve viđenije ljude iz Kragujevca a među njima i tadašnjeg predsednika opštine čuvenog Vojislava Kalanovića koji je u Vučkovicu doveo svu svoju opštinsku svitu, ugledne trgovce i poznate Kragujevčane. Gosti su svi davali priloge za izgradnju crkve a meštani su obezbedili hranu i piće.

Samo na jednoj takvoj gozbi skupljeno je za ono vreme neverovatnih 8.370 dinara, pedantno navodi Todorović ne zaboravivši d apomene da su na donatorskom ručku u Vučkovici prisustvovala i tri tadašnja narodna poslanika koji su u Vladi izdejstvovali pomoć u visini od 50.000 dinara za izgradnju hrama. Vučkovci su bili darežljivi pa je posle ručka preteklo (i to tačno piše bukvalno u jaje i krišku sira) jagnjića, prasića, pilića, hrane i pića pa su meštani sutradan organizovali aukciju i sve što je preteklo prodali po licitiranim cenama i tako zarađene pare dodali su u fond za izgradnju.

Tadašnji ministar šuma i rudarstva poznati Dragutin Kojić je pomagao da se izradi projekat crkve a lično je donirao i dve hiljade dinara.

SVEŠTENIK ALEKSANDAR PROKIĆ ZVANI LEKA BOGOSLUŽITELJ U VREME IZGRADNJE HRAMA

Kojić je kao pomoć odobrio Vučkovcima da u državnoj šumi u Kamenici poseku 50 ogromnih hrastova za građu hrama. Snalažljivi Vučkovci su na licu mesta procenili da je tolika stabla izuzetno teško poseći i prevući do njihovog sela pa su ponudili hrastove na prodaju i za 23.000 dinara ih „ustupili” Živojinu Anastasijeviću uglednom kragujevačkom trgovcu. Dovijali su se na sve načine.

Knjiga o hramu ali i o samom selu

– Svako korak u izgradnji hrama je zabeležen na sastancima Odbora. Prosto čovek da zažali što ne živi u tom vremenu kada se crkva gradila, primećuje ne bez sete autor Todorović.

Zanimljivo je kako su Vučkovci došli do toga da hram bude posvećen Pokrovu Presvete Bogorodice. Vršena je anketa među svim seljanima i predlagani su različiti sveci. međutim Odbor se odlučio baš za ovaj veliki hrišćanski praznik iz razloga što ga nije slavilo ni jedno domaćinstvo u selu pa su tako svi mogli da budu prisutni u crkvi na dan hramovne slave.

SADAŠNJI SVEŠTENIK U VUČKOVICI – PROTOJEREJ MITAR ĐURIĆ

U svojoj knjizi sem istorijata izgradnje samog hrama Todorović je pisao i o crkvenoj kući u kojoj se narod okupljao nakon bogosluženja (do kraja Drugog rata za to je korišćena škola), crkveno-parohijskom domu (starom i novom), sokolskoj četi i Sokolskom domu…

Naravno u ovakvom izdanju autor je pobrojao sve sveštenike: Aleksandra Prokića, Predislava Milivojevića, Lazara Jagličića, Milorada Timotijevića i Mitra Đurića koji su bogoslužili u vučkovičkom hramu od njegovog podizanja do danas. Svoje poglavlje dobio je (vidi antrfile) učitelj Joksim Vasović na čiji ju inicijativu i započela izgradnja crkve.

NISU OBRUKALI PALE ZEMLJAKE – HRAM POKROVA PRESVETE BOGORODICE U VUČKOVICI DANAS

Jedan deo monografije posvećen je i istorijatu samog sela od njegovog naseljavanja do danas („Vučkovica juče i danas”) kao i gružanskom knezu Tomi Vučiću Perišiću.

Joksim Vasović učitelj ranjavan 17 puta

Učitelj i javni radnik Joksim Vasović, inicjator podizanja hrama u Vučkovici rođen je 1873. godine u Borču. Najveći deo svog učiteljevanja proveo je baš u Vučkovici. U Prvom svetskom ratu Joksimović je kao rezervni kapetan druge klase ranjavan čak 17 puta.

„Njegova snažna i prodorna rečitost daleko je odjekivala i ostavljala dubok utisak na slušaoce. Njegov uticaj je bio veliki i njegova reč se poštovala. Human i plemenit, svakome je pomagao i svakoga savetovao. Njegove lične vrednosti i intelektualne sposobnosti iznele su ga na visoke i značajne funkcije u društvenom, kulturnom i javnom životu”, napisao je dr Živan Radojković (njegov nekadašnji đak) u poglavlju o Vasoviću u monografiji „Crkva palim borcima”.

UČITELJ I REZERVNI OFICIR JEVREM VASOVIĆ INICIJTOR PODIZANJA HRAMA POSVEĆENOG PALIM BORCIMA IZ VUČKOVICE

Njegovi savremenici su isticali da je Joksim Vasović bio svestranog obrazovanja i široke kulture, bogatog iskustva, prostranih vidika, vizionarskih pogleda na svet, sjajne inteligencije i izuzetan govornik. Umro je kao učitelj u penziji i rezervni potpukovnik u 54. godini života.

Zoran Mišić

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.