Čovečanstvo je juče potrošilo sve raspoložive obnovljive prirodne resurse za 2020. godinu, tvrde naučnici, koji ističu i da je taj prag ove godine dostignut nešto kasnije nego prethodne zbog toga što je pandemija koronavirusa usporila nekontrolisano trošenje prirodnih rezervi, prenosi SEEbiz.
- Dan premašaja (ili preterane potrošnje)“ (Earth Overshoot Day) označava dan na koji je čovečanstvo ‘potrošilo’ sve biološke rezerve koje je Zemlja u stanju da obnovi od godine do godine, dan koji se od 1970-ih godina događa sve ranije, navodi izveštaj Mreže za globalni ekološki otisak (Global Footprint Network).
Mreža je izračunala da je ta tačka ove godine dostignuta 22. avgusta u poređenju sa prošlom godinom kada je dosegnuta 29. jula, što označava redak slučaj preokretanja trenda nakon što je pandemija izazvala privremeno smanjenje emisije gasova staklene bašte i seče šuma.
To predstavlja smanjenje od 9,3 odsto ljudskog uticaja u odnosu na prošlu godinu.
Ali to nije nešto što treba slaviti, rekao je predsednik mreže Matis Vakernagel, koji dodaje da „to nije posledica svesne odluke, nego katastrofe“.
Naučnici izračunavaju kada nastupa „Dan premašaja“ proučavajući ljudsku potrošnju i potrebe za hranom, energijom, prostorom za domaćinstva i puteve, kao i kapacitet planete za apsorpciju globalnih emisija gasova, navodi Vakernagel.
Prema studiji, pandemija je izazvala smanjenje ugljen-dioksida od 14,5 odsto u poređenju sa godinom pre, a seča šuma pala je za 8,4 odsto zbog očekivanog pada potražnje.
Naučnici ističu da je pandemija izazvala velike poremećaje u globalnom sistemu poljoprivrede i na tržištima, pa zaključuju da je ukupni učinak na smanjenje razmera uticaja čovečanstva na planetu mali.
Upoređujući sa stvarno raspoloživim obnovljivim prirodnim resursima na Zemlji, mreža je izračunala da čovečanstvo troši 60 odsto više od onog što se može obnoviti, odnosno da bi ljudima bilo potrebno 1,6 naše planete.
- To je kao sa novcem, možemo trošiti više od onog što smo zaradili, ali ne doveka, upozorava Vakernagel.
Ranije ovog meseca međunarodni tim naučnika izračunao je da bi globalna emisija gasova od potrošnje ugljena, nafte i gasa mogla pasti do osam odsto u 2020. godini zbog mera zaštite protiv širenja koronavirusa.