Na kragujevačkim pijacama, improvizovanoj u centru grada i u tržnici na Aerodromu, cene voća i povrća su paprene.
Uvek je bilo da se u sezoni jagoda, malina, trešanja, kako im vreme prolazi cene padaju. Ovoga puta nije tako, cene su „zabetonirane”, čak se i smanjenjem ponude i prolaskom sezone voća povećavaju.
U odnosu na prošlu godinu, jagodama, koje već uveliko prolaze, cena je bila 120 dinara kada su bile pri kraju, ove godine nisu mrdnule ispod 250 dinara, retko gde ih je bilo po 220 dinara po kilogramu. Ništa ni od slatka ni od džema, čak ni za zamrzivač nije „bilo mesta”. Retko ko je uspeo to da uradi, naravno, osim onog ko je imao para da tako skupo plati.
- Sve je poskupelo, od hleba do kućne hemije, o hrani i da ne govorim, pa smo morali i mi da povećamo cene u odnosu na prošlu sezonu kada je i ponuda i potražnja bila veća nego ove godine. Nama poljoprivrednicima povećali su cene đubriva, nafte, sredstava za održavanje plodova, pa ispaštamo svi zajedno, i mi i kupci. Mnogo se manje prodaje ove godine, manje smo i zasadili. Imam dugogodišnju staru mušteriju koja je prošle godine kupila dve gajbe jagoda za džem i slatko, ove godine samo je jednom kupila kilogram, kaže Ljubinka Milenković iz Gornjih Grbica koja jagode uzgaja u plasteniku i prodaje ih na pijaci u centru.
Ni ostalo voće i povrće nije jeftinije. Poredeći cene na pijaci u centru, na Bubnju i Aerodromu, na Bubnju je najskuplje. Svuda se plaća zakupnina tezgi, iste probleme imaju svi, a i nakupci su malo „krivi” što su cene više, jer moraju i oni nešto da zarade. Kupuju na kvantaškoj pijaci i iznose na tezge po višim cenama na sve tri pijace, i njih ima više nego poljoprivrednika koji proizvode i iz svoje bašte iznose robu na pijac.
Višnje su u trendu, za zamrzivače, sokove, slatka i trenutna cena je 120 do 150 dinara. Dosta se prodaju, a i ponuda je velika. Rodile su ove godine, pa bar za zimu da ima nešto od njih. Kajsije su 100 do 130 dinara, kajsije se najviše prodaju „na gajbu” – 140 dinara, ovako su 150 po kilogramu. Breskve su 100 do 150 dinara. Slabije se prodaju jabuke zbog sezonskog voća, ali drže cenu od 70 dinara, dosta se prodaju banane po ceni od 120 dinara, one malo zrelije kojima je rok pri kraju su 100 dinara.
I povrće drži cenu, mada su cene malo niže. Tikvice su 60, kupus 50 do 60 dinara, boranije ima malo i cena je 270 dinara. Paprika košta 120 do 200 dinara po kilogramu, zavisno od kvaliteta, a paradajz je 80 do 120 dinara. Sorta „volujsko srce” je najskuplja i košta 150 dinara, šargarepa je 60. Veza mladog crnog luka je 50 dinara, a belog 70. Stari crni luk košta 60 dinara.
- Cene na pijaci su očajne, isto kao i ja. Dolazim na pijacu oko sedam ujutru zbog hladovine, kupim samo najosnovnije što mi je neophodno za goli ručak, navratim popodne oko dva-tri, nadajući se da ću naći nešto jeftinije, da su cene zbog kraja dana na pijaci niže, ali niko ništa ne spušta ni za deset dinara po kilogramu. Prošle godine nije bilo tako, cene su bile dosta niže, imam utisak da su sada duplirane. Nikada mi se nije desilo kao ove godine da ne ostavim maline ili jagode u zamrzivač, makar malo da ima za zimu. Slatko od višanja sam spremila od voća koje mi je dala prijateljica koja živi na selu, imam samo tri tegle, nisam mogla više jer je i šećer poskupeo. Nekada sam kuvala i po desetak tegli za zimu, vajka se Jovanka Stanić, penzionerka koju smo zatekli na pijaci sa glavicom kupusa i pola kilograma šargarepe u torbi, to je sve što je kupila.
Šta ostaje osim da se kupci nadaju da će cene ipak malo pasti, da se obezbede za svakodnevne kupovine, a i za neko voće ili povrće koje će ostaviti za zimu u zamrzivač jer su u prodavnicama cene zamrznutih proizvoda vrlo visoke.