Samo 8,5 odsto građana ima sve zube, dok ih polovina ne pere redovno. Ovo su podaci Instituta za javno zdravlje „Batut“ iz 2019. godine.
- Zubara se setimo u poodmakloj životnoj dobi, kada krezubost uzme maha. Alarmantni su podaci koji ukazuju na nebrigu o oralnoj higijeni nepromenjeni poslednjih 15 godina, rekao je stomatolog Nikola Bursać u jutranjem programu televizije Nova S.
On je dodao i da je problem u tome što u državnom sistemu nisu dostupne sve usluge.
- Privatna praksa pruža širi dijapazon usluga. Državno zdravstvo, na primer, ne nudi usluge inplantologije, naglasio je Busarać.
U Kragujevcu je tokom trajanja epidemije sproveden program Promocije oralnog zdravlja dece predškolskog uzrasta iz ruralnih sredina i Očuvanje oralnog zdravlja dece predškolskog uzrasta na teritoriji grada.
- Čak 60 odsto dečaka i 70 odsto devojčica predškolskog uzrasta imaju bar jedan karijesni zub, odnosno svaki drugi dečak ili devojčica imaju do tri karijesna zuba. Prema takvim podacima uklapamo se u svetsku statistiku ali svakako je potrebno raditi na očuvanju i unapređenju oralnog zdravlja kod dece, istakla je doc. dr Ivana Simić Vukomanović ispred Centra za promociju zdravlja, Instituta za javno zdravlje Kragujevac.
Zdravstveno vaspitni rad u okviru drugog programa obuhvatao je preko 350 mališana predškolskog uzrasta i 800 učenika osnovnih škola, a rezultati će biti saopštiti nakon završetka sprovođenja programa.
Loša oralna higijena može dovesti i do oboljenja i na drugim organima, stoga je, poručuju stomatolozi, prevencija najbitnija.
- Dva puta godišnje treba ići na obavezne kontrole. Dva puta dnevno obavezno pravnje zuba, uz meke četkice za zube i konac. Bitna je i idealno bi bilo da se posle svakog obroka operu zubi. Slatkiše konzumirati minimalno, izbegavati gazirano, savetuje stomatolog Nikola Bursać