Duže od šest meseci grad Čačak odlaže deo svog komunalnog otpada na neuređenom smetlištu u Opštini Knić, a kako tvrde predstavnici opozicionih stranaka i ekološki aktivisti lokalna vlast planira „zatrpavanje“ plodnih gružanskih njiva đubretom iz Čačka sve dok taj grad ne reši problem nastao nakon izbijanja požara na Regionalnoj deponiji „Duboko“ kod Užica.
Požar na deponiji „Dubiko“ u maju ove godine izazvao je ozbiljne ekološke probleme u Užicu zbog čega se od tada na njoj deponuje samo otpad iz užica.
Iz Čačka se od letos odvozi đubre, na neuređena i neuslovna smetlišta okolnih gradova i opština koja nemaju nikakvu zaštitu, a prema navodima šefa Odborničke grupe Stranke slobode i pravde (SSP) u Skupštini opštine Knić Nikole Čamparevića, posebno je problematična deponija koja se nalazi u sred plodnih njiva na teritoriji istomene mesne zdajednice.
- Ta lokacija udaljena je samo nekoliko stgotina metara od izvorišta Banja pored reke Ribeš i isto toliko od prvih kuća. Može se samo pretpostaviti kakve ekološke posledice mogu biti ukoliko nečistoće koje kiše i snegovi spiraju sa otpada kroz podzemne vode stignu do tog izvorišta iz koga se vodom snabdeva i jedan turistički objekat, rekao je Čamparević FoNetu.
On je dodao da ništa manja opasnost ne preti ni od eventualnog požara, koji su poslednjih godina u letnjim mesecima učestali na deponijama širom Srbije.
- Na tu lokaciju površine od dva hektara svakoga dana stiže najmanje dva šlepera sa đubretom iz Čačka, a ima dana kada ih bude čak pet pa i više, što je zaista premnogo. Na njoj je JKP „Komunalac“ do sada odlagao otpad prikupljen u 36 sela naše opštine, i na njoj se mesečno odlagalo đubreta koliko sada stigne za dan dva, kazao je Čamparević.
Prema njegovim rečima rukovodstvo opštine, krije od javnosti, pod kojim je finasnsijskun uslovima, na koji rok potpisan ugovor, ako je uopšte potpisan i kolike su količine planirane za deponovanje u Kniću.
- Direktor JKP Komunalac nije odgovorio na ta odbornička pitanja priznajući da ne zna ništa o tome. Zbog toga sumnjamo da je to neki stranački ili burazerski dogovor, koji može naneti ogromnu štetu građanima, rekao je Čamparević.
On je naglasio da je na prethodnoj sednci Skupštine opštine Knić donela odluku o kupovini još tri hektara zemljišta za deponiju „verovatno da bi se povećao njen kapacitet“.
- Postojeća deponija bila je dovoljna da se na njoj još mnogo goina deponuje optpad sa naše teritorije, ali ovo „ulaganje u budućnost“ nagoveštava da „posao sa Čačkom“ nije ni privremen ni kratkoročan, rekao je Čamparević.
On je dodao da će opozicioni odbornici insistirati da odmah budu objavljeni svi ugovori i dogovori između stranačnih kolega iz Čačka i Knića, kako bi se javnost upoznala sa njima.
- Ako procenimo da oni nanose štetu interesima Knića i naših građana pozvaćemo ih da blokiraju put do deponije jer nećemo dozvoliti da se zbog bahatosti i nestručnosti SNS vlasti u Kwniću dogodi neka „ekološka nastrešnica“, rekao je Čamparević