Mesto: Botanička bašta Kragujevac
Datum: Od 4. do 22. jula 2022, radnim danima od 8 časova do 16:30
Pitajte bilo koga iznad 30 godina da ispriča svoje uspomene o igri iz detinjstva. Malo će ih biti o igri koja nije napolјu. Nezavisna igra na otvorenom, raznolikost igre je ono čega se sećamo. Kako stvari stoje, malo je verovatno da će današnja deca tako pričati o svojim uspomenama. Prema jednoj studiji iz 2017. godine, 21% današnje dece redovno se igra napolјu, u poređenju sa 71% njihovih roditelјa.
Deca provode samo pet sati nedelјno napolјu! 🙁
Kao da te brojke nisu dovolјno loše, kada duboko zaronimo u to područje vidimo koliko je zaista malo igre na otvorenom. Slično istraživanje Sudokrema otkrilo je da deca u proseku provode 45,5 sati ispred ekrana, a samo pet sati svake nedelјe igrajući se napolјu.
Jedno od dvoje dece dnevno provodi sat vremena ili manje napolјu, za razliku od zatvorenika kojima je zagarantovano dva sata na otvorenom svaki dan, otkrila je globalna studija. Istraživanje na 12.000 roditelјa sa decom uzrasta od 5 do 12 godina u 10 zemalјa pokazalo je da se gotovo trećina dece koja se igraju vani provode u takvoj igri samo 30 minuta dnevno ili manje.
Ovo istraživanje je postalo osnova kompanijama Omo i Persil za najnoviju kampanju
brendova veša „Oslobodite decu – prlјavština je dobra“. Kada su zatvoreniku iz maksimalno obezbeđenih objekata u Americi rekli koliko malo vremena deca prosečno provode napolјu širom sveta, on je odgovorio: “ To je depresivno. To zaista jeste.“
Da bi obeležili pokretanje kampanje, objavili su film u kojem zatvorenici iz Kazneno-popravnog doma Vobeš Veli u Indijani u Americi govore o značaju koji pridaju
svakodnevnom boravku na otvorenom:
- „Imate vremena da osetite sunce na licu, meni je to sve“, rekao je jedan zatvorenik, koji se dobrovolјno javio da učestvuje u projektu.
- „To je najvažniji deo mog dana. Uzimam svoje frustracije i probleme i ostavlјam ih tamo.
- „Da je to jedan sat dnevno? Mislim da bi to stvorilo više besa, bilo bi mučenje“ (izvor: Hafington post)
Navedene studije i istraživanja su realizovani četiri godine pre korone. Sada je situacija uveliko lošija na globalnom nivou.
Deci je potrebna prilika da koriste celo telo i razvijaju svoje motoričke sposobnosti. Tek
kada ih savladaju, moći će da kontrolišu svoje fine motoričke veštine, na primer držanje noža i vilјuške ili olovke. Za stariju decu razna istraživanja dokazuju koliko igra na otvorenom dovodi do bolјih socijalnih veština, fleksibilnosti i smanjene anksioznosti.
U Srbiji nema dostupnih istraživanja koja se bave pitanjem koliko vremena deca provode napolјu, a koliko uz televizor ili telefon. Nakon virtuelne i hibridne nastave, možemo sa sigurnošću da pretpostavimo da brojke nisu sjajne.
Odgovornost nas odraslih je da vratimo prirodi decu iz ovog savremenog sveta koji se munjevitom brzinom menja.
Letnji kamp = magično iskustvo za decu
Letnji kamp na otvorenom obuhvata brojne aktivnosti za decu tokom letnjeg raspusta. Često se organizuje na lokaciji daleko od kuće, gde učestvuju učenici iz različitih sredina. Naš kamp je pristupačniji jer je dnevni, i time je olakšano odvajanje od porodice i kuće. Deca dolaze u kamp ujutru i popodne su već sa svojim porodicama.
Iskustvo boravka u letnjem kampu izuzetno je korisno za sve učesnike. Deca se neprestano bave raznim zabavnim aktivnostima koje se nadovezuju. Nemaju vremena da osećaju nostalgiju jer su blizu kuće. Šta bi moglo biti bolјe za decu, nego da se samo igraju i budu srećna? Pored toga, uče nove veštine i razvijaju opšte znanje o brojnim pitanjima. Letnji kamp je magično iskustvo za decu, jednostavno vole da budu slobodna i da uče nove stvari dok se istovremeno neizmerno zabavlјaju.
Teška odluka za roditelјe
Često se letnji kampovi organizuju van kuće, zbog čega deca nisu sa roditelјima po nekoliko dana. Odluka bi mogla biti izazovna za roditelјe koji brinu o bezbednosti svoje dece. Naš kamp u prelepom okruženju kragujevačke Botaničke bašte. Slanje dece u letnji kamp će na kraju biti za njihovu korist i razvoj ličnosti. Odluka je naizgled teška, ali se donosi za dobrobit dece.
Predškolska ustanova Vrabac po drugi put organizuje kamp u Botaničkoj bašti. Nekoliko godina za redom Vrabac je realizovao više letnjih kampova za decu zaposlenih u Fijatu. Učitelјi i nastavnici angažovani u kampu imaju bogato profesionalno iskustvo i omilјeni su u svojim školama. Na prošlogodišnjem kampu dobili su veliki broj pozitivnih ocena i komentara dece i roditelјa.
Cena kampa za prijave do 20. juna je 8.000 dinara za nedelјu dana, nakon toga 10.000 dinara.
Deca prijavlјena za više nedelјa ostvariju popust, kao i drugo dete iz porodice.
Prijavu možete popuniti ovde.
Kontakt osoba
Bojana Mikarić
bojana.mikaric@vrabac.rs