Borivoje Radić: Šumadija je „so soli zemlje naše”

Društvo Politika

Većina građana starijih od 45 godina sa Zapada Srbije i iz Šumadije podržava ulazak u Evropsku uniju dok su mladi uglavnom neodlučni, rezulatati su istraživanja „Srbija i EU – Predrasude i stavovi” Evropskog pokreta u Srbiji.

Po rezultatima istraživanja polovina stanovništva iz tih regiona smatra da bi pristupanje Srbije EU unapredilo ekonomski razvoj i podstaklo rad lokalnih vlasti.

Generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji Dragana Đurica je ocenila da se mladi ne sećaju perioda izolacije 1990-ih godina.

  • Imamo veliku konfuziju među mladima koji sa druge strane najčešće putuju u zemlje EU, rekla je Đurica na predstavljanju rezultata istraživanja u Beogradu, dodavši da je „napredovanje evrointegracija sporo, a da je pad podrške EU znatan i alarmantan, te da su razlozi kompleksni.

Kao glavni razlog istakla je nedostatak informacija o EU ili upitan kvalitet informacija, takođe i da rezultati istraživanja „Srbija i EU – Predrasude i stavovi” pokazuju da veću podršku članstvu pružaju ljudi koji imaju decu, koji su putovali u zemlje EU te sa višom stručnom spremom i iz urbanijih sredina.

Borivoje Radić: Šumadija je „so soli zemlje naše”

Borivoje Radić, iz Šumadijske regije, jednog od osnivača Demokratske stranke to što ulazak u EU podržava većina građana u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji ne treba da čudi.

Drugi, ne manje bitan razlog po njemu je taj, što su Šumadija i Zapadna Srbija uvek bile pokretač promena i prednjačile na putu Srbije ka napretku, od Prvog i Drugog ustanka pa sve do novijeg doba.

  • Još je početkom 20. veka umni Jovan Skerlić govorio da su gotovi svi napredni pokreti i ideje kretali iz Šumadije i da je tu „so soli zemlje naše”. Tako i sada, kad Sbija teži da se priključi EU za očekivati je da je podrška takvom nastojanju u ovim krajevima naše zemlje evidentna, zaključuje Radić.

Takođe, ovog našeg sagovornika ne iznenađuje mnogo ni podatak da je većina onih koji podržavaju ulazak Srbije u EU iz starije populacije.

  • Mlađa populacija nije imala priliku da prođe kroz sve ono kroz šta su stariji u zadnjih nekoliko decenija prošli od rušenja Berlinskog zida i potpune promene globalne drustveno političke scene u Evropi pa i svetu, pa do rata na ovim našim prostorima. Iz svih tih i loših i dobrih iskustava stariji su imali priliku da se uvere šta su prave vrednosti kojima treba težiti, kaže on za Danas.

Mladi odrastaju, po njegovim rečima, u potpuno novom ambijentu, neopterećeni okruženjem i ne interesuje ih mnogo kuda im zemlja ide, smatrajući valjda da neko drugi o tome treba da brine.

  • Mladi su ovde i pod uticajem narastajućeg nacionalizma koji im nameće antievropske stavove, što dodatno doprinosi formiranju njihovog mišljenja, upozorava Borivoje Radić.
Izvor: http://Danas
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.