- Da li se preporuke ODIHR-a odnose na celokupan izborni sistem ili samo na Beograd? Da li su izborne neregularnosti detektovane samo u Beogradu ili i u drugim gradovima i opštinama? A šta ćemo sa Kragujevcem, šta ćemo sa opštinama gde su održani izbori u istim tim neregularnim uslovima, pitanja su koja postavlja odbornik Boris Kovačević Šuma – „Moj svet Kragujevac! Šumadijski blok 21 – Crnogorska partija“.
- Radujem se zbog Beograda i voleo bih da oni dobiju vlast kakvu građani žele da imaju, ali evo mi ovde živimo, šta je sa Kragujevcem, šta je sa svim drugim opštinama? Dakle, ako se čekaju reakcije državnih organa, a vidi se da se ide ka tome da se usvoje preporuke ODIHR-a, hajde da radimo na tome i hajde da svi zajedno idemo na lokalne izbore, a ne da su nam jedne opštine i jedni gradovi važniji od drugih, rekao je Kovačević.
Kaže da to sad nije pitanje za jednu ili drugu stranu, već za celokupnu javnost- šta ćemo sa Kragujevcem, šta ćemo sa Šumadijom.
- Je l’ hoćemo sistemski da rešavamo stvari? Selektivne primene i zakona i propisa i preporuka, u ovom slučajju, ne vode ničemu, ne rešavaju stvar, ocenjuje Kovačević.
On ističe da se možda odredjena javnost složila – ok, imaćemo izbore u Beogradu. I zadovoljni su i jedni i drugi, a taj kompromis im daje za pravo da se isključivo bave tim gradom.
- Da li ćemo dati bivšem gradonačelniku da sa svojim investitorima nastavi da urušava ovaj grad? I žmurićemo na to samo zbog toga ćemo dobiti lokalne izbore u Beogradu ? Mislim da to nije u redu i da ova tema vrlo ozbiljno treba da se shvati u javnosti, kaže Kovačević.
On je za to da , ako imamo lokalne izbore, da se usvoje preporuke i usavrši izborni proces i da „svi lepo idemo na lokalne izbore, pod istim , jednakim uslovima, a ne da naredne četiri godine Kragujevac i određene opštine budu taoci ove odluke da se u Beogradu ponove izbori i da se održe lokalni na proleće“.
- Ono šti je bitno da naglasim, budući da se govori dosta o legalitetu i o legitimitetu, da se formirala vlast u Beogradu, verujte mi veći legitimitet bi imala nego vlast u Kragujevcu koja pretenduje da vodi ovaj grad, tvrdi Kovačević.
On ocenjuje da je tesna većina na konstitutivnoj sednici, u okviru koje su odbornici grupa gradjana koji su bili opozicioni nastrojeni na prethodnim lokalnim izborima.
- Ovo je mala sredina, mi se znamo, razgovaramo sa njima. Da ste ih pitali u kampanji, koja je poslednja politička opcija koju bi zaokružili, oni bi rekli da je to – Srpska napredna stranka, kaže Kovačević.
Ističe da oni danas čine tesnu većinu i tu ne postoji ni delimični legitimitet.
- Pogotovo legitimitet nema prethodni gradonačelnik koji se proglašava za budućeg gradonačelnika, da vodi ovaj grad. Njega su sakrili na listi, gradjani nisu znali ko je to, kako ne bi doživeli izborni debakl, smatra Kovačević.
Kovačević je uveren i da je sada pravi trenutak da se otvori tema o promeni izbornog zakonodavstva.
Kaže da je izborni sistem loš, u prethodnom periodujeproizveomnoge negativne prakse, pre svega, kupovine odbornika i promene budući da je odbornik vlasnik mandata.
- I mi ovde želimo da otvorimo tu temu, pre svega u Kragujevcu, pre svega u Šumadiji. Hajde da pričamo o više izbornih jedinica, hajde da Šumadiju sutra predstavljaju ljudi iz Šumadije, da imamo posebnu izbornu jedinicu, dakle proporcionalnu broju stanovnika. Hajde da povećamo vezu i odnos između birača i njihovih predstavnika tako što neće odbornik biti isključivo vlasnik svog mandata i tako što ga neće neke centrale stranaka postavljati visoko na listi, predlaže Kovačević.
On smatra da treba da se priča o promeni izbornih uslova, ali i celokupnog izbornog zakonodavstva, da se onusavrši, kako bi prava, izražena volja u našim parlamentima bila ono što građani žele.