Boris Kovačević: Pokrenućemo proces regionalizacije i decentralizacije

Grad Politika

Boris Kovačević Šuma, lider Šumadijskog bloka 21 govorio je za jutarnji program televizije Nova S o neophodnosti promene političkog i društvenog sistema i konačnog stavljanja na dnevni red tema regionalizacije i decentralizacije.

  • Pokušaćemo u narednom periodu da nametnemo ove teme u domaćoj javnosti.  Prirodno je da ovaj proces krene iz Šumadije i Kragujevca, prve prestonice moderne Srbije, u kojem su nastale brojne institucije. Ne postoji razvijena država u Evropi u ekonomskom i socijalnom pogledu a da nema visok stepen decentralizacije kao i funkcionalne regije. Činjenica je da danas imamo preteranu koncetraciju vlasti na jednom mestu i da oni koji kreiraju politički sistem u zemlji ne žele da se to promeni. Ovaj proces zato mora da potekne od lokalnog stanovništva i mi ćemo započeti niz razgovora sa lokalnim organizacijama iz svih krajeva Srbije kako bi smo javnosti nametnuli ove teme kao prioritetne. Koncept države regija umesto unitarne države bi omogućio svim krajevima Srbije da se razvijaju i da izraze sopstveni identitet ali i sve svoje demografske, sociološke, ekonomske i kulturološke specifičnosti.

Na pitanje novinarke Nove S, da li Kragujevac ima kapaciteta da postane lider u borbi za institucionalnu a ne deklarativnu decentralizaciju i regionalizaciju, Kovačević je rekao da te kapacitete treba jačati ali i podsetio da su iz Kragujevca pokrenuti mnogi politički procesi.

  • U izbornoj kampanji nema političke organizacije koja se deklarativno ne zalaže za integrisanje ovih procesa u naš politički sistem ali suštinskih promena nema ni u naznakama već 20 godina. Šumadijski blok 21, organizacija koju predvodim je pre godinu dana promovisala programski dokument 3D za Šumadiju, čije su ključne tačke programa 1. Decentralizacija i regionalizacija, 2. Departizacija i 3. Drugačija kadrovska politika. Proces regionalizacije i decentralizacije je jedan ozbiljan posao koji bi zahtevao i ustavne i zakonske promene ali i promenu izbornog sistema i uvodjenje više izbornih jednica. Sama reforma izbornog zakonodavstva morala bi da podrazumeva pored glasanja za političku partiju i glasanje za ljude imenom i prezimenom, čime bi se pojačao odnos izmedju birača i njihovih predstavnika, što bi sve vratilo veru u sistem. Svaka regija bi bila jedna izborna jedinica u kojem bi se broj predstavnika odredjivao srazmerno broju stanovnika. Sa precizno definisanim nadležnostima i odredjenim pravnim subjektivitetom, regioni ili regije bi stekle status pravnog subjekta i u domaćim ali i medjunarodnim okvirima. Samim tim, predstavnici Šumadije na primer bi mogli da se bore za Šumadiju ali i gradjani svih drugih krajeva Srbije za sredinu u kojoj žive, zaključio je Kovačević.
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.