Koliko su astroturferi popularni u Grockoj, najbolјe govori primer jednog od bivšeg predsednika GO Grocka, koji je napravio nalog na društvenoj mreži Fejsbuk po imenu njegove sekretarice a po prezimenu jedne pečenjare iz okoline susedne Opštine.
Dešavalo se da taj predsednik zaboravi na kojem je profilu, te je vrlo često profil koji služi za astroturfing, iz ženskog roda prelazio u komentarisanje u muškom rodu.
Borba protiv dezinformacija koje proizvode astroturferi po društvenim mrežama je izuzetno teška. Nјihov cilј, barem što se GO Grocka tiče, jeste da ublaži tekstove napisane na portalu Žig info vezane pretežno za istraživanje o korupciji. Beskonačnim ponavlјanjem jedne te iste rečenice ili slične fraze u komentarima na društvenim mrežama ispod objavlјenog teksta obično ide u smeru omalovažavanja novinara Žig infa ili, s druge strane, prikazivanje bivše strukture vlasti da su radili i gore stvari od napisanih u tekstu.
U velikom broju slučajeva takvi profili su lažni, a administrator stranice istima zabranjuje vidlјivost stranice (banuje). Dugogodišnjim proverama profila, onih koji komentarišu na društvenim mrežama, na stranicama Žig infa, doprinelo je da se astroturfing, maltene, iskoreni jer vrlo je neznatan procenat pravih profila koji će se upustiti u bilo kakvu raspravu.
S druge strane, prisutan je i astroturfing kada se može doći do veoma važne i bitne informacije, vezano za rad lokalne samouprave. Takvi primeri se dešavaju obično kada neki radnik lokalne samouprave, u želјi da se osveti zbog maltretiranja, ili zbog prebacivanja na niže radno mesto, počne da otkriva podatke interesantne za javnost. Praksa je da se ti, obično tek napravlјeni profili, prate šta komentarišu, eventualno im se obriše komentar ukoliko je uvredlјive sadržine i slično, a zatim se informacije filtriraji i istražuju. Procenat da su te informacije tačne su gotovo stoprocentne.
Bilo je situacija kada se saznalo za neku informaciju, koja je bila jako pouzdana i proverena, ali je stopirana za objavlјivanje. To se dešava obično u slučajevima kada se proceni da će objavlјivanjem te informacije biti zaustavlјen proces one sadržine koja se nalazi u tekstu. A ako bi došlo do zaustavlјanja te informacije, samim tim ona bi postala lažna.
U izuzetnim slučajevima smo objavili takve informacije. Jedan od takvih slučajeva je hapšenje bivšeg predsednika GO Grocka, osumnjičenog kao nalogodavca za palјenje kuće novinara našeg portala. Petnaestak minuta nakon što ga je policija uhapsila u jednom restoranu u Grockoj, do naše redakcije je stigla ta informacija. Odmah smo počeli sa proverom kod više izvora i svi su potvrdili tu informaciju. Međutim, ono što je bilo za nas odlučno da sa takvom informacijom ne izlazimo u javnost, jeste činjenica da tabloidi takvu informaciju nisu objavili. Dakle, postojala je mogućnost da uhapšeni predsednik bude vrlo brzo pušten, te bi objavlјenu informaciju o njegovom hapšenju demantovao, a objavlјeni tekst bi bio u domenu lažnih vesti.
Tek kada nam je stigla potvrda da je bivšem predsedniku GO Grocka određeno zadržavanje od 48 sati, i kada je iz tabloida saopšteno da će se predsednik Republike Srbije, u vanrednoj konferenciji za novinare obrati „naciji“, objavili smo vest o hapšenju bivšeg predsednika GO Grocka. Nakon par minuta nakon objavlјivanja našeg teksta, svi tabloidi su objavili tu informaciju, sa detalјima hapšenja.
Situacija u proteklih par meseci, što se tiče dezinformacija se popravila. To je pogotovo uočlјivo pred predstojeće izbore. Zauzeti političkim aktivnostima, ne postiže se sa širenjem dezinformacija i astroturfinga.
Izvor: ziginfo.rs